Globi

BE-ja anulon takimin në Tel Aviv, s’donin pjesëmarrjen e ministrit radikal izraelit

Shkruar nga Liberale
BE-ja anulon takimin në Tel Aviv, s’donin pjesëmarrjen e

Bashkimi Evropian bëri të ditur më 8 maj se ka anuluar një pritje diplomatike të planifikuar për t’u mbajtur në Tel Aviv, në mënyrë që të parandalonte pjesëmarrjen e ministrit radikal ultranacionalist të Izraelit, Itamar Ben-Gvir.

Ky veprim i delegacionit të BE-së në Izrael kundër anëtarit të qeverisë së kryeministrit Benjamin Netanyahu, mund të shkaktojë një mosmarrëveshje diplomatike midis Izraelit dhe BE-së.

Marrëdhëniet tashmë janë tensionuar për shkak të politikave izrealite në Bregun e pushtuar Perëndimor.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH