Globi

BE i vendos ultimatum Maqedonisë së Veriut për të ndryshuar Kushtetutën

Shkruar nga Liberale
BE i vendos ultimatum Maqedonisë së Veriut për të ndryshuar

Nëse Maqedonia e Veriut nuk vazhdon menjëherë me ndryshimin e Kushtetutës së saj, atëherë rrezikon të përballet me izolimin ndërkombëtar, thanë ministrat e jashtëm të Austrisë, Republikës Çeke dhe Sllovakisë gjatë vizitës së tyre sot në Shkup.

“Nuk ka kohë për të humbur. Ne dëshirojmë që ju të vazhdoni me ndryshimet e nevojshme kushtetuese për të filluar negociatat e anëtarësimit të vendit tuaj në BE. Shtyrja e miratimit të ndryshimeve kushtetuese do të thotë shtyrje e anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut në BE. Do të ishte turp për Shkupin, pasi një maratonë e vështirë, për të penguar në pengesën e fundit. Nëse nuk i pranoni ndryshimet kushtetuese dhe nuk vazhdoni në rrugën evropiane, vendi përballet me rrezikun e izolimit ndërkombëtar”, tha ministri i Jashtëm austriak, Alexander Sulenberg, pas takimit të ministrave të jashtëm të këtyre tre vendeve të BE-së me ministrin e Jashtëm, Bujar Osmani.

Ministrat e Jashtëm të Austrisë, Republikës Çeke dhe Sllovakisë vunë në dukje se në Shkup po përcjellin mesazhin e Përfaqësuesit të Lartë të BE-së, Josep Borrell, se BE-ja mbështet perspektivën evropiane të Maqedonisë së Veriut, me kusht që kjo e fundit të vazhdojë me ndryshimin e Kushtetutës.

Mundësia e ndryshimit të Kushtetutës, bazuar në marrëveshjen ndërmjet Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë, me qëllim përfshirjen e minoritetit bullgar që jeton në vend, është një çështje që ka një vit që po shkakton dridhje në Shkup.

Sipas marrëveshjes së ndërmjetësuar nga BE verën e kaluar, ndryshimi i Kushtetutës së Maqedonisë së Veriut është një kusht që Shkupi të fillojë negociatat e pranimit me BE.

Bullgaria po bllokon fillimin e negociatave të anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut me BE-në dhe thekson se ato mund të fillojnë pasi Shkupi të ndryshojë për herë të parë kushtetutën e tij, një pozicion që BE-ja e përqafon gjithashtu. Dy vendet kanë dallime historike, gjuhësore dhe etnike.

Ndryshimi i Kushtetutës së Maqedonisë së Veriut kërkon një shumicë prej 2/3 në Parlament, të cilën qeveria properëndimore në Shkup dhe partitë që mbështesin marrëveshjen me Bullgarinë aktualisht nuk e kanë.

Partia kryesore nacionaliste e opozitës VMRO-DPMNE pretendon se marrëveshja me Bullgarinë ishte "diktuar" nga Sofja dhe e konsideron atë të dëmshme për interesat kombëtare të Maqedonisë së Veriut dhe refuzon kategorikisht të pranojë të ndryshojë Kushtetutën e vendit.

Qeveria e Maqedonisë së Veriut akuzon VMRO-DPMNE-në se e mban vendin “peng” dhe e largon atë nga rruga e saj evropiane.

Partia kryesore opozitare e Maqedonisë së Veriut njoftoi javën e kaluar se po ndërpret të gjitha kontaktet me qeverinë dhe e vetmja çështje që mund të ulet për të biseduar me qeverinë është mundësia e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare në vend. Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, refuzon kategorikisht kërkesën e VMRO-DPMNE-së për ankim të parakohshëm në zgjedhje.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH