Aktualitet

BE heq Shqipërinë nga lista e vendeve të sigurta për udhëtim

Shkruar nga Liberale
BE heq Shqipërinë nga lista e vendeve të sigurta për

Bashkimi Europian ka vendosur ditën e sotme të heqë Shqipërinë nga lista e vendeve të sigurta. Vendimi vjen pas rritjes së rasteve të reja me Covid në vendin tonë.

KiE vendosi të shtojë në listën e sigurt Uruguain ndërkohë që hoqi 6 shtete, Shqipërinë, Armeninë Azerbajxhanin, Brunei Darussalam, Japoninë dhe Serbinë.

Pasi Këshilli Europian rishikoi rekomandimet për heqjen graduale të kufizimeve të përkoshme për udhëtimet jo thelbësore në BE, përditësoi dhe listën e shteteve apo rajoneve të veçanta mbi kufizimet.

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH