Aktualitet

"BE do të rikthejë regjimin e vizave", reagon Ministria e Jashtme: Ja çfarë po diskutohet në Bruksel

Shkruar nga Liberale
"BE do të rikthejë regjimin e vizave", reagon Ministria e

Ministria për Europën dhe Punët e Jashtme ka reaguar lidhur me lajmet e ditëve të fundit, se në Bruksel, po diskutohet ideja e rikthimit të vizave me Shqipërinë për shkak të numrit të lartë të emigrantëve të paligjshëm.

“Gjatë ditëve të fundit, në disa media por edhe përmes reagimeve publike të disa forcave politike, është përhapur lajmi për mundësinë e pezullimit të regjimit pa viza të shtetasve shqiptarë si pasojë e rritjes së numrit të emigrantëve të paligjshëm që kalojnë drejt Bashkimit Europian përmes të ashtuquajturës “rrugë ballkanike.””, thuhet në njoftimin e ministrisë.

Sipas saj, lajmet nuk janë të vërteta, por qarkullojnë në media për shkak se në Bruksel po diskutohet liberalizimi i vizave me Kosovën.

“Dëshirojmë të informojmë qytetarët që këto lajme janë krejtësisht të pavërteta. Nuk ka asnjë plan, asnjë iniciativë, asnjë dokument të propozuar nga ndonjë vend anëtar i BE e asnjë diskutim lidhur me mundësinë e pezullimit të lëvizjes pa viza të qytetarëve shqiptarë. Ky lajm duket të jetë thjesht e vetëm produkt i interesave të caktuara në një moment kur në Bruksel është duke u diskutuar për të gjetur sa me parë dhe pa vonesa të tjera të pajustifikuara mundësinë për t’i njohur të drejtën e lëvizjes së lirë qytetarëve të Kosovës. Është për të ardhur keq, që një lajm i tillë i rremë, lehtësisht i verifikueshëm për mediat apo forcat politike, ka gjetur jehonë në sferën publike në Shqipëri”, thuhet më tej në njoftim.

Ministria e Jashtme bën me dije, se Shqipëria është një partnere e besuar e BE dhe nëse ka shqetësime për rritjen e numrit të emigranteve të paligjshëm në të ashtuquajturën ´rruga ballkanike´.

Sipas saj, ato janë trajtuar e trajtohen me seriozitet dhe në bashkëpunim të ngushtë me partnerët tanë europianë. Vendi ynë ka qenë i pari në rajon, qe ka nënshkruar marrëveshjen me Frontex dhe ka një bashkëpunim shembullor me të gjitha agjencitë e BE dhe vendeve anëtare në përballimin e emigracionit të paligjshëm.

“Fakti që në datën 3-4 nëntor, në Tiranë, do të mbahet Ministeriali i Ministrave të Drejtësisë dhe Punëve të Brendshme të BE dhe Ballkanit Perëndimor është shprehje e këtij vlerësimi për punën tonë. Ne garantojmë qytetarët shqiptarë se ata nuk rrezikohen aspak dhe në asnjë moment nga e drejta për të lëvizur pa viza në hapësirën e BE.”, përfundon njoftimi. /Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH