Aktualitet

"Bashkimi bën fuqinë", Yuri Kim në "Defender 2023": Jemi krenar që e quajmë Shqipërinë aleate!

Shkruar nga Liberale
"Bashkimi bën fuqinë", Yuri Kim në "Defender

Ambasadorja e SHBA-ve në vendin tonë, Yuri Kim ka qenë e pranishme në aktivitetin për nisjen e stërvitjes ushtarake Defender 2023.

Sipas ambasadores, kjo stërvitje tregon se SHBA-të së bashku me vendet aleate mund të kryejnë çdo mision.

Kim citoi edhe fjalët e Skënderbeut, duke thënë se bashkimi bën fuqinë.

"Jemi me fat që kemi këtu, në një shesh të përdor nga një diaktat brutal i përkushtuar për ta izoluar Shqipërinë nga bota, shqiptareve u tha se SHBA ishin armiqtë e tyre. Shikoni përreth jush, një Shqipëri e ndryshuar dhe kjo është historike, ja ku jemi në një Shqipëri demokratike, të rrethuar nga burra dhe gra me uniformë nga SHBA, Shqipëria e partnerët ndërkombëtare. Jemi këtu si aleat miq dhe partner, amerikanë dhe shqiptarë që qëndrojnë krah për krah, dikur të ndarë veçmas, tani aleatë të NATO-s dhe partnerët më të afërt ushtarak. Në dy vite që prej Defender 2021, bota ka ndryshuar, Shqipëria dhe aleatët tanë të NATO-s janë më të bashkuar dhe më të fortë se kurrë. Nuk mund të mos kujtoj fjalët e Skënderbeut, bashkimi bën fuqinë. Që nga Defender 2021, Shqipëria dhe SHBA po bëjnë më shumë se kurrë më parë së bashku. Kemi ngritur dy pranitë e para ushtarake të SHBA në historinë e Shqipërisë. Defender 2023 do të na tregojë se së bashku me aleatët dhe partnerët ne mund të kryejmë çdo mision, për burrat dhe gratë me uniformë ju falënderoj për shërbimin që zgjidhët të mbroni vendin tuaj, të na mbroni ne. Jemi krenar që e quajmë Shqipërinë aleate dhe mike", tha Kim.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH