Kryesore

Basha: Zgjedhje me 30 qershor me Ramën kryeministër nuk do të ketë

               Publikuar në : 21:58 - 17/05/19 R Liberale

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha të premten ka zhvilluar një takim me komunitetin shqiptar të Londrës.

Gjatë vizitës së tij, Basha përsëriti qëndrimin e palëkundur të opozitës së bashkuar se zgjedhje më 30 qershor me Ramën kryeministër, nuk do të ketë.

Basha: Zgjedhje më 30 qershor, me Ramën kryeministër nuk do të ketë. Nuk ka gjykatë kushtetuese, nuk ka gjykatë të lartë. Nuk ka asnjë garanci ligjore. Kriza thellohet edhe më shumë se prokuroria ka funksionuar së lënuri prokurori dhe është kthyer në repart. I është dashur Britanisë shekull të tërë për të ndërtuar një sistem demokratik vlerash. Për ti ruajtur ato ky popull ka bërë sakrifica. Janë këputur koka mbretërish. Me vullnetin e popullit nuk luhet, sa herë mbreti futet në parlament për të prezantuar qeverinë e re, i përplaset dera. Është një ceremonial sa herë që Elitzabet e Dytë hyn në parlament, për të kujtuar se themeli i demokracisë qëndron pikërisht te ndarja e pushteteve. As mbreti dhe askush nuk mund të ketë të gjitha pushtetet. Kjo është garancia për pavarësinë e gjykatave britanike./ Gazeta Liberale

(Visited 1 times, 1 visits today)

Etiketa: , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *