Aktualitet

Basha takon Varhelyin: Reforma Zgjedhore, në shkelje të Kushtetutës

Shkruar nga Liberale
Basha takon Varhelyin: Reforma Zgjedhore, në shkelje të

Ditën e sotme, kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha është takuar me Komisionerin Për Zgjerimin e BE-së, Oliver Varhelyi.

Basha bën të ditur se ka informuar Komisionerin Varhelyi për situatën e vështirë ekonomike dhe korrupsionin, që sipas tij “po i varfëron gjithnjë e më shumë shqiptarët dhe po mban larg investitorët e huaj”.

Ndër të tjera, kryedemokrati e ka vënë theksin tek reforma zgjedhore. “

Postimi i plotë

Pata kënaqësinë të pres sot Komisionerin Europian për Zgjerimin Oliver Varhelyi. Pasi e falenderova për ndihmën e jashtëzakonshme që BE i ka dhënë Shqipërisë për përballimin e pasojave të tërmetit dhe të pandemisë e informova për situatën tejet të vështirë ekonomike dhe korrupsionin që po i varfëron gjithnjë e më shumë shqiptarët dhe po mban larg investitorët e huaj. Në këtë situatë të vështirë ndihma e BE-së është jetike për të rritur mirëqenien dhe mbështetur sipërmarrjen.

Me Komisionerin e Zgjerimit diskutuam dhe për reformën zgjedhore të miratuar në mënyrë të njëanshme dhe që shembi themelet mbi të cilat u arrit marrëveshja e 5 qershorit. Gjatë bisedës i bëra të ditur zotit Varhelyi se reforma zgjedhore është ndryshuar dhe miratuar në mënyrë të njëanshme, në shkelje të Kushtetutës. PS duke e ditur se ndryshimet janë në kundërshtim me praktikat e mira të zgjedhjeve refuzoi marrjen e mendimit të OSBE/ODHIR. Për herë të parë në Shqipëri u shkelën praktikat konsensuale mbi të cilat janë kryer reformat zgjedhore deri më sot. Ky akt cënon rëndë standartin e zgjedhjeve, të cilat janë kusht i rëndësishëm për të ardhmen dhe integrimin e vendit.

E sigurova Komisionierin Varhelyi se për Partinë Demokratike dhe Opozitën e Bashkuar mbetet prioritet integrimi europian i Shqipërisë dhe krijimi i mundësive për shqiptarët që të jetojnë si europianë në vendin e tyre.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH