Aktualitet

Basha për “Euroactiv”: Shqipërisë i duhet lidership për integrimin

Shkruar nga Liberale
Basha për “Euroactiv”: Shqipërisë i duhet lidership

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka thënë sot për "Euroactiv" se duhet lidership që Shqipëria të plotësojë kushtet për hapjen e negociatave, duke theksuar se 9 kushtet e Gjermanisë janë udhërrëfyesi.

Sipas tij, tashmë gjithë energjia dhe fokusi i politikës shqiptare duhet të jetë te kryerja e detyrave të shtëpisë, te lufta ndaj krimit dhe korrupsionit.

“Vendimi i Këshillit Europian nuk është ai që dëshironim dhe shpresonim. Tani e gjithë energjia dhe fokusi ynë duhet të jetë tek kryerja e detyrave të shtëpisë. Gjermania ka shtruar 9 kushte që përbëjnë udhërrëfyesin për hapjen e negociatave të anëtarësimit.

Ne duhet gjithashtu të luftojmë me efektivitet krimin dhe korrupsionin dhe të krijojmë mundësi për qytetarët tanë, që do të ndihmojë për të reduktuar emigracionin. Unë kam besim se vendi im e ka potencialin për të përmbushur këto kritere. Tani kemi nevojë për lidershipin që do ta realizojë potencialin e plotë të Shqipërisë”, ka thënë Basha. /Gazeta Liberale

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH