Aktualitet

Basha ngre alarmin: Sistemi shëndetësor në kolaps, Rama bën...

Shkruar nga Liberale
Basha ngre alarmin: Sistemi shëndetësor në kolaps, Rama

Në një konferencë për mediat, kryedemokrati Lulzim Basha deklaroi se sistemi shëndetësor, sa i takon përballimit të pandemisë, është në kolaps.

Sipas Bashës nuk ka asnjë investim, ndërsa Rama bën vetëm propagandë.

Fjala e Bashës:

Shqipëria u gjet e papërgatitur në periudhën e parë, por koha e kaluar nga ai moment nuk ka shërbyer asnjë grimcë që qeveria të nxjerrë mësimet e duhura. Sot që flasim, nga burimet e brendshme të spitaleve Covid 1 dhe Covid 2, kapacitetet e tyre për të trajtuar të sëmurët janë të shteruara.

E mbani mend inaugurimin me bujë të spitalit Covid 3. Cfarë po bëhet? S’ka asnjë investim. S’ka Covid 3 ka vetëm propagandë. Ajo që paralajmëruam prej dy javësh, po ndodh. Sistemi shëndetësor po shkon drejt kolapsit. Kolapsi është realitet, s’është më paralajmërim.

Dje folëm për ekonominë, për një krizë të rëndë që ka përfshirë cdo sektor të ekonomisë e që po rëndon mbi jetën e shqiptarëve. Sot, flas për diçka edhe më akute, për shëndetin. Ndërsa e gjithë bota, rajoni e vendet fqinje, kanë kaluar javët e muajt e verës për t’u përgatitur për një përballje të dytë, i vetmi që s’ka marrë asnjë masë, është Edi Rama.

I është rikthyer ritualit të dërrdëllitjeve, po sa i përket Covidit- ka vetëm një fjalë, ‘Vini maskën!’. Nuk ka asnjë plan. Ka njofotuar paketën e tretë po nuk ka paketë të tretë. Ka braktisur detyrën elementare të qeverisë , mbrojtja e shëndetit të njerëzve. Sot, është Zëri Amerikës që e thotë se infektimet janë rritur e testimet kanë rënë. Kjo është neglizhencë kriminale, është për ndjekje penale. Do ketë kohë edhe për këtë. Të lerë bredhjet si Robert Camcakëzi nëpër kantjerë e të marrë përgjegjësitë.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH