Aktualitet

Basha në Kongresin e PPE: Fokusi ynë, anëtarësimi i Shqipërisë në BE

Shkruar nga Liberale
Basha në Kongresin e PPE: Fokusi ynë, anëtarësimi i

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha sot po merr pjesë në Kongresin e Partisë Popullore Europiane në Zagreb, ku do të zgjidhet Presidenti i ri i PPE-së, ndërsa kandidat i vetëm është Donald Tusk, aktualisht President i Këshillit Europian.

Kryedemokrati ka planifikuar takime me zyrtarët më të lartë të BE dhe drejtues të vendeve anëtare, ku fokusi kryesor është anëtarësimi i Shqipërisë në BE.

Basha do të mbajë një fjalim gjatë punimeve të kongresit, krahas kancelares Angela Merkel, Presidentes së zgjedhur të Komisionit Evropian, Ursula von der LEYEN, fituesit te zgjedhjeve në Austri, Sebastian Kurz, Kryetarit të Grupit PPE në Parlamentin Evropian, Manfred Weber, krerëve e shteteve dhe qeverive të Qipros, Bullgarisë, Letonisë, Greqisë, Rumanisë, Kroacisë, Irlandës, me të cilët do të takohet edhe gjatë Samitit të krerëve të PPE-së.

Kongresi i Partive Popullore Europiane mbahet në Kroaci, vendi më i ri anëtar i BE-së, i cili merr presidencën e rradhës për herë të parë në janar 2020. /Gazeta Liberale

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH