Aktualitet

Basha me fermerët e Beratit: Karantina u ka shkaktuar një dëm të madh

Shkruar nga Liberale
Basha me fermerët e Beratit: Karantina u ka shkaktuar një dëm

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha  tregon se ka shkuar në Berat dhe ka takuar dhjetra fermerë të cilët i treguan për shqetësimet e tyre dhe vështirësitë që përballen çdo ditë.

"Janë familje që me punën në bujqësi nxjerrin të ardhura për të mbajtur familjet e tyre. Pandemia e ka thelluar krizën dhe karantina ju shkaktoi një dëm të madh duke i detyruar të hedhin prodhimet e tyre që nuk kishin mundësi t'i nxirrnin në treg. Qeveria i braktisi në ditë të vështira ndërsa për 7 vite me radhë ua shtoi faturat dhe hallet duke ua bërë të pamundur mbijetesën. Fermerët kudo në Shqipëri ndiejnë sot më shumë se kurrë harresën e qeverisë dhe moskujdesin ndaj agrobiznesit. Asnjë subvencion për produktet e tyre, ndërkohë që çmimet janë rritur e nafta është më e shtrenjta në rajon.", shkruan Basha.

Postimi i Bashës:

Në Berat takova dhjetra fermerë që më treguan për shqetësimet e tyre dhe vështirësitë që përballen çdo ditë. Janë familje që me punën në bujqësi nxjerrin të ardhura për të mbajtur familjet e tyre. Pandemia e ka thelluar krizën dhe karantina ju shkaktoi një dëm të madh duke i detyruar të hedhin prodhimet e tyre që nuk kishin mundësi t'i nxirrnin në treg. Qeveria i braktisi në ditë të vështira ndërsa për 7 vite me radhë ua shtoi faturat dhe hallet duke ua bërë të pamundur mbijetesën.

Fermerët kudo në Shqipëri ndiejnë sot më shumë se kurrë harresën e qeverisë dhe moskujdesin ndaj agrobiznesit. Asnjë subvencion për produktet e tyre, ndërkohë që çmimet janë rritur e nafta është më e shtrenjta në rajon.

RAMAVIRUSI nuk mund t'i mbulojë dështimet e tij fatale për bujqësinë me gënjeshtrat e dala boje.

Ne kemi një plan të detajuar për t'a nxjerrë bujqësinë nga kriza e për t'a shndërruar në një sektor fitimprurës për fermerët dhe vendin.

Do t'a nisim me mbështetje direkte për çdo fermer në bazë të prodhimit, me uljen e çmimit të naftës, lehtësimin e aksesit në treg, heqjen e monopoleve që vdesin konkurrencën dhe mbështetje të prodhimit vendas.

Bashkë do t'i japim shqiptarëve një qeveri normale që garanton shanse të barabarta për ta dhe normalitet e punësim. /Gazeta Liberale

https://www.facebook.com/166424440075412/posts/3236214613096364/?d=n

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH