Aktualitet

Basha: Do paguajmë stazhin e 10 mijë studentëve çdo vit!

Shkruar nga Liberale
Basha: Do paguajmë stazhin e 10 mijë studentëve çdo vit!

Kryedemokrati Lulzim Basha i cilësoi proçes fiktiv, zgjedhjet në Universitet, ndërsa tha se do të investojnë gjysmën e fondit të paketës për universitetin për të paguar stazhin e 10 mijë studentëve çdo vit.

“Ai tetë vjet këtë punë ka bërë mendoni që do ndryshojë 8 vitet e ardhshme? Ndaj them duhet larguar e keqa. Me ne do të ketë një ndryshim të thellë dhe të shpejtë. Ju përmenda çështjen e tarifave që në 2008 ka qënë një nga problematikat kryesore, Ne do të investojmë që studentët shqiptarë të kenë mundësi të bëjnë praktikë. Gjysma e fondit të paketës për universitetin shkon për të paguar stazhin e 10 mijë studentëve çdo vit. Do paguhet nga shteti që nga viti ynë i parë në pushtet. Ata do marrin 30 mijë lekë në muaj para se të shkojnë tek praktika e punës”, tha Basha.

Më tej kryedemokrati tha se autonimia e Universiteteve do jetë e garantuar me PD-në në pushtet.

“Që ditën e parë në pushtet, PD dhe qeveria e re do mundësojnë që zëri juaj dhe i pedagogëve të dëgjohet. Qeverisjen ne do t’ja lëmë vetë universteteve, do kene autonomi. Ju e pedagogët do i vendosni vetë rregullat”, tha Basha. /Gazeta Liberale

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH