Ekonomi

Bankieri i preferuar për Elon Musk është një profesor filozofie

Shkruar nga Liberale

Daniel Davies

Nuk është e pazakontë që bankierët e investimeve të moshës së mesme të shohin zbrazëtitë në shpirtrat e tyre dhe të dëshirojnë që të bëhen filozofë. Është gjithashtu mjaft normale që filozofët e moshës së mesme të shikojnë llogaritë e tyre bankare dhe të dëshirojnë që të kishin shkuar në bankingun e investimeve. Por duke parë mesazhet me tekst të Elon Musk, të bëra publike në një dosje të fundit në gjykatë, zbulon se mund të jetë e mundur të bëhen të dyja.

Shumica e shkëmbimeve të teksteve të Elon Musk janë me kolegë teknikë dhe CEO, investitorë të Silicon Valley dhe financierë të lartë (në veçanti, Michael Grimes i Morgan Stanley). Por ka gjithashtu një numër befasues shkëmbimesh edhe me Will MacAskill, një profesor i asociuar i filozofisë në Kolegjin Lincoln, Oxford.

Profesor MacAskill është më i famshmi atje duke u mbajtur edhe si zemra intelektuale e lëvizjeve "Altruizmi efektiv" dhe "Afatgjatësia". Për t'i përmbledhur pikëpamjet e tij më shkurtësisht (nëse doni të vërtetën, lexoni librin e tij), filozofia e tij bazohet në të bërit mirë në jetë sa më shumë që të jetë mundur, pa marrë parasysh se kush përfiton ose nëse shpërblimet ndodhin tani ose në të ardhmen e largët. Ai gjithashtu mendon se ne duhet të jemi shumë të shqetësuar për rrezikun e ngjarjeve të rrezikshme për njerëzimin edhe pse me probabilitet të ulët por që mund të shkatërrojnë të gjithë të ardhmen për vetë atë.

Këto ide janë mbështetur mjaft fort në komunitetin e teknologjisë - nëse do të tregoheshim cinikër, do të thoshim se do të ishte një justifikim filozofik për të shpenzuar kohën tonë në gjëra të lezetshme si kolonizimi ndërplanetar dhe duke menduar se inteligjenca artificiale ështe një problem më urgjent se sa të pastrehët në San Francisko.

Si rezultat i kësaj, MacAskill duket se ka një listë kontaktesh që do ta kishin zili shumë bankierë. Ai është fjalë për fjalë arsyeja pse Sam Bankman-Fried është një miliarder sot - si student, një leksion nga MacAskill e bindi atë se ai mund të bënte gjënë më të mirë në botë duke u larguar nga një rrugë për karrierën dhe duke u përqëndruar në punë që lidhen me bamirësinë "duke fituar për të dhënë ”, për të ndarë me të tjerët.

Kjo është arsyeja pse emri i tij shfaqet në çështjen gjyqësore të Musk - ai dërgoi disa tekste duke i dhënë Bankman-Fried një prezantim te CEO i Tesla, në kontekstin e një bashkëinvestimi të mundshëm në marrjen e Twitter. Duke lexuar tekstet e prezantimit, Musk pa se ofiqet e tij do të shtoheshin më shumë; Musk i bëri një pritje mjaft të favorshme dhe shkëmbeu tekste me SB-F menjëherë më pas, ndërkohë që një përpjekje e ngjashme për prezantim nga Michael Grimes rezultoi në një shpërthim sepse nuk donte të humbiste kohën e tij me waffle blockchain.

Do të ishte e kotë dhe vulgare të pyesja nëse Prof. MacAskill pagoi një tarifë ose komision hyrës.

E gjithë filozofia e tij bazohet në idenë se është mirë,  dhe jo keq, të fitoni para nga talentet tuaja dhe më pas t'i dhuroni të ardhurat atje ku mund të gjenerojnë më shumë përfitime të mëdha dhe ai është i famshëm për praktikimin e asaj që ai vetë predikon.

Për të qenë i hapur, nëse keni aftësinë për të krijuar kontakte në atë lloj niveli dhe nuk po bëni gati shtatë shifra bazë plus opsionet e aksioneve, atëherë nuk po përpiqeni. Ekziston një rast i fortë që, në fazën aktuale të tregut, MacAskill duhet të marrë një pushim nga kolegji i tij në Oksford dhe të punojë si bankier teknologjie për disa vjet, për të mbështetur altruizmin edhe më efektiv në projektet afatgjata. Ose ndoshta edhe më mirë, për të marrë një regjistrim në FCA dhe për të drejtuar një butik shumë të vogël financiar të korporatës nga dhomat e tij të kolegjit. Sido që të jetë, nëse doni t'u bëni përshtypje themeluesve të mëdhenj dhe të fitoni IPO, "moonlighting" si drejtues i Uber-it kjo gjë tashmë ka mbaruar, gjëja e re që duhet të bëni tashmë është të ndiqni seminare mbi të ardhmen e jetës njerëzore në vitin 5 miliardë./ Liberale.al

 

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH