Globi

Bandat vjedhin miliarda euro naftë në Nigeri

Shkruar nga Liberale
Bandat vjedhin miliarda euro naftë në Nigeri

Një rrjet tubacionesh ilegale nafte në rajonin Niger Delta të Nigerisë ka zbuluar vjedhjen e galopante të naftës në vend, duke habitur edhe më cinikët në lidhje me industrinë e errët të Nigerisë, por jashtëzakonisht fitimprurëse.

Në shtetin Delta, hajdutët ndërtuan tubacionin e tyre të gjatë 4 km përmes përrenjve të mbrojtur mirë, për në Oqeanin Atlantik. Atje, maune dhe anije ngarkonin hapur naftën e vjedhur nga bandat.

"Ishte një punë profesionale," tha kreu i Nigerian National Petroleum Company Limited (NNPC), Mele Kyari, duke ecur nëpër kënetat teksa po ndiqte rrugën ku u grabit nafta gjatë një vizite televizive në vendngjarje.

Nafta e papërpunuar është eksporti kryesor i Nigerisë, por prodhimi dhe të ardhurat janë pakësuar prej vitesh për shkak të hajdutëve, thonë autoritetet. Prodhimi i naftës ra nga 2.5 milionë fuçi në ditë në 2011 në pak më shumë se një milion në korrik 2022, sipas rregullatorit.

Autoritetet thonë se më shumë se 3.3 miliardë dollarë kanë humbur për shkak të vjedhjes së naftës së papërpunuar që nga viti i kaluar, në një kohë kur prodhuesit e tjerë të naftës po përjetojnë fitime kolosale nga eksportet, Nigeria nuk mund të përmbushë as kuotën e saj të prodhimit. Vendi afrikan nuk mund të përballojë lehtë humbjet e pasurive publike nga hajdutët, sepse është i mbërthyer nga varfëria e përhapur dhe me borxhe të mëdha.

Shumë thonë se zbulimi i fundit i tubacioneve të paligjshme konfirmon dyshimet e kahershme për korrupsion masiv në sektorin ku ka pak transparencë.

Industria e naftës në Nigeri ka një histori të dokumentuar korrupsioni, nga një skemë e pafundme e subvencionimit të karburantit, ku askush nuk e di se sa importohet, deri te ndarja e errët e blloqeve të kërkimit të naftës.

Zemërimin e ka shtuar edhe fakti që grabitja është zbuluar nga një firmë private sigurie dhe jo nga autoritetet.

Nafta siç tregon rasti i Nigerisë vidhet në të gjitha vendet ku korrupsioni shtetëror është në nivele të larta./ Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH