Aktualitet

Presidenti Begaj në Kazakistan, homologu i tij: E nevojshme hapja e fluturimeve direkte me Shqipërinë

Shkruar nga Liberale
Presidenti Begaj në Kazakistan, homologu i tij: E nevojshme hapja e

Kazakistani e konsideron të nevojshme hapjen e fluturimeve direkte me Shqipërinë, tha presidenti i Kazakistanit Kassym-Jomart Tokayev gjatë një takimi me Presidentin e Shqipërisë Bajram Begaj.

“Duke folur për mundësitë ekzistuese në fushën e turizmit, transportit, energjisë dhe fushave të tjera, është e nevojshme të shqyrtohet mundësia e hapjes së fluturimeve direkte ndërmjet kryeqyteteve tona. Dua të them sërish se Kazakistani është shumë i interesuar për zhvillimin e bashkëpunimit tonë, dhe ne do të bëjmë çmos për të arritur rezultate praktike”, tha ai.

Palët diskutuan gjithashtu çështje kyçe të partneritetit kazako-shqiptar, duke i kushtuar vëmendje të veçantë forcimit të tregtisë, ekonomike, transportit dhe logjistikës, investimeve dhe bashkëpunimit humanitar.

Pritet të hapen edhe ambasadat mes dy vendeve.

Presidenti i Shqipërisë Bajram Begaj ndodhet për një vizitë zyrtare në Kazakistan. /Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH