Aktualitet

Babë e bijë humbin jetën nga shpërthimi i fishekzjarreve, në gjendje të rëndë djali

Shkruar nga Liberale
Babë e bijë humbin jetën nga shpërthimi i fishekzjarreve,

Tragjedi në zonën Reatino në Torano di Borgorose, ku babë e bijë vdiqën pasi u plagosën rëndë në një shpërthim. Ngjarja ndodhi të premten e kaluar më 21 korrik dhe viktimat janë Franco Colle, pesëdhjetë e nëntë vjeç dhe Anna, tridhjetë e dy. Në shpërthim është përfshirë edhe një person i tretë, djali i viktimave, i cili ndodhet ende në gjendje të rëndë në spital.

Sipas informacioneve të mësuara, burri ka ndërruar jetë të hënën më 24 korrik për shkak të plagëve të rënda të marra dhe në orët në vijim e njëjta gjë ka ndodhur edhe me vajzën e tij. Duket se ata po përdornin fishekzjarrë për të shpërthyer në një festival fshati. Karabinierët po hetojnë çështjen, hipoteza është se nuk kanë respektuar standardet e sigurisë së nevojshme në këto raste, se ka rrjedhur barut, ka rënë në kontakt me një burim nxehtësie.

Franko dhe Anna luftuan për tre ditë midis jetës dhe vdekjes

Menjëherë pas shpërthimit, në vend kanë ndërhyrë automjete të ndryshme, me personelin mjekësor që ka marrë në dorëzim babanë dhe vajzën dhe i ka transportuar në spital. Nisur nga kushtet e tyre shëndetësore, të cilat u shfaqën menjëherë shumë të rënda, u kërkua ndërhyrja e një ambulance, e cila i transportoi të dy me fluturim drejt qendrës së djegieve Sant'Eugenio në Romë.

Me të mbërritur në urgjencë, gjendja e tyre shëndetësore dukej e rënduar, ata luftuan për tre ditë mes jetës dhe vdekjes. Mjekët nuk komentuan rezultatin e operacionit të tyre dhe prognoza ishte e rezervuar. Franko ishte i pari që vdiq: ai nuk ia doli për shkak të djegieve shumë të rënda në pjesën më të madhe të trupit. Disa orë më vonë vdiq edhe Anna.

Tani shpresohet që djali tjetër i Frankos të shërohet së shpejti dhe gjendja e tij shëndetësore të përmirësohet./Liberale.al

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH