Aktualitet

Avokati i Ylli Ndroqit: Hetimet e policisë të paligjshme

Shkruar nga Liberale
Avokati i Ylli Ndroqit: Hetimet e policisë të paligjshme

Në një deklaratë për mediat avokati i Ylli Ndroqit, Alban Qafa deklaroi se akuzat ndaj klientit të tij janë të paqena dhe se hetimet janë kryer në mënyrë të paligjshme dhe pa survejimin e një prokurori.

“Jemi njohur me vendimin e gjykatës dhe kontstajmë se ka një sërë parregullsish ligjore. Në korrik 2020 është regjistruar procedim pasuror dhe 7 ditë më pas është bërë kërkesa e prokurorisë për të vendosur sekuestro.

Sipas vendimit të gjykatës dokumenti është marrë në muajin maj. Kjo tregon nxitimin e organit të akuzën për të dhënë këtë vendim. Si është e mundur që brenda 7 ditëve u gjetën indicie pr të shkuar në sekuestrimin e pasurisë. Policia ka thënë se hetimet kanë zgjatur për 18 muaj në drejtimin e SPAK kur ata janë betuar në dhjetor.

Si mund të zhvillojë SPAK një hetim kur nuk ka ekzistuar. Policia dhe prokuroria marrin dijeni për hetimet që regjistrojnë. Nëse i referohemi deklaratës së Policisë se janë kryer hetime pa iu referua prokurorit. Këto hetime nga Policia e

Shtetit pa dijeni të prokurorit janë hetime të paligjshme nga ana e policisë dhe lë dyshime për shmangien e qëllimshme të prokurorisë në këtë hetim. Procedimi nuk është bërë në bazë të ligjit të OFL, por në bazë të ligjit që i jep të drejtën të veprojë edhe kur vetëm indicie”, tha avokati.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH