Aktualitet

92 emigrantë gjenden në gjendje të tmerrshme, të zhveshur e pa ushqime

Shkruar nga Liberale
92 emigrantë gjenden në gjendje të tmerrshme, të zhveshur e

Autoritetet greke shpëtuan 92 emigrantë të paligjshëm nga brigjet e lumit Evros, të cilët ishin braktisur në vendngjarje krejtësisht të zhveshur dhe pa më të voglën pajisje.

Personat konkretë, siç kanë deklaruar edhe vetë në policinë greke, janë transportuar në Evros me tre automjete të autoriteteve turke, ndërsa më pas kanë hipur në gomone plastike për të kaluar në anën greke.

Ministri i Mbrojtjes së Qytetarit, Takis Theodorikakos, ka denoncuar sjelljen e Turqisë në Këshillin e Ministrave të Brendshëm dhe Rendit Publik në Luksemburg të premten, ndërsa ka informuar edhe komisionerin kompetent europian për sfidat e saj të përditshme, duke paraqitur materiale audio-vizuale.

“Në një kohë kur Greqia po mbron efektivisht kufijtë e saj, duke treguar respekt për jetën njerëzore, Turqia vazhdon të injorojë jo vetëm të drejtën ndërkombëtare, por edhe sjelljen elementare njerëzore”, përfundon njoftimi i Ministrisë së Mbrojtjes së Qytetarëve.

Të gjitha nevojat për veshje-ushqim dhe ndihmën e parë të personave të mësipërm janë mbuluar menjëherë nga autoritetet greke.

Sipas medias greke Protothema, fotoja tregon në mënyrën më të gjallë instrumentalizimin çnjerëzor të mjerimit njerëzor./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH