Aktualitet

Australia me një qeveri laburiste, Albanese drejt Kryeministrisë

Shkruar nga Liberale
Australia me një qeveri laburiste, Albanese drejt Kryeministrisë

Kryeministri australian Scott Morrison është hequr nga pushteti pasi vendi ka zgjedhur qeverinë e parë laburiste në pothuajse një dekadë. Kjo do të thotë se lideri laburist Anthony Albanese do të jetë kryeministri i ardhshëm i vendit.

Australia do të ketë për herë të parë një kryeministër me një prejardhje jo anglo-kelte.

Albanese është një nga politikanët më jetëgjatë të Australisë, i cili ka kërkuar që parlamenti të reflektojë "Australinë moderne", duke përmendur gjithashtu fillimet e tij modeste si fëmijë në banesat publike.

Ai gjithashtu ka fituar një reputacion si një mbrojtës i sistemit të kujdesit shëndetësor falas të Australisë, një avokat i komunitetit LGBT, një republikan dhe një tifoz i pasionuar i ligës së regbit.

59-vjeçari me nofkën “Albo” është rritur në banesa sociale nga një nënë beqare me pension invaliditeti. Ai shpesh e ka përmendur edukimin e tij si bazë për besimet e tij përparimtare.

Korporata Australiane e Transmetimeve, 7 News dhe Sky News Australia projektuan rezultatet pasi votat janë duke u numëruar.

Asnjë rrjet nuk ka parashikuar ende që laburistët të fitojnë një shumicë prej 76 vendesh, megjithatë mediat besojnë se Koalicioni Liberal-National i Scott Morrison do të shkojë drejt qeverisë.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH