Sociale

"Askush nuk thotë se është faji yti", italianet sensibilizohen me shqiptaren që u sulmua nga burri dhe humbi vajzën

Shkruar nga Liberale

Pas tragjedisë në Itali ku shqiptari vrau vajzën e vet dhe një italian, për të cilin dyshonte se kishte lidhje me gruan e tij, ka ardhur sensibilizimi i grave për shqiptaren e mbijetuar.

Tefta Malaj u sulmua nga burri i saj, Taulant Malaj, por ajo shpëtoi pasi para saj doli vajza e tyre 16-vjeçare, e cila më pas humbi jetën.

Një histori e ngjashme është ajo e një 52-vjeçare nga Tortolì (Nuoro) që humbi djalin e saj, i cili vdiq duke e mbrojtur nga partneri i dhunshëm. Ajo i shkroi një letër 39-vjeçares që pati të njëjtin fat tragjik në Pulia, duke i shkruar: "Askush nuk thotë se është fati yti".

"E dashur Tefta, nuk të njoh, por disi fati – fati i keq – na bën dy njerëz të afërt”, shkruan ajo.

“Kam kaluar në errësirën tënde” “E di që të gjithë e kalojnë dhimbjen në mënyrën e vet, por duhet të më besoni nëse ju them se mendoj se e di atë që po ndjeni”, shton Paola Piras në letrën e hapur dërguar te "Corriere della Sera".

"E di - vazhdon ajo - sepse kalova në të njëjtën errësirë ​​si ju. Më 11 maj, dy vjet më parë djali im Mirko u përpoq të më mbronte nga njeriu i dhunshëm, të cilin për fat të keq e kisha dashur dhe që më pas e kisha lënë dhe e denoncova, kur historia u bë burg për mua. Atë 11 maj u shfaq në agim i armatosur me hakmarrjen e tij dhe filloi të më godiste me thikë: një, dy, tre, 18 herë”.

"Mirko si vajza jote Xhesika. Dy fëmijë humbën jetën për të na mbrojtur nga burrat aq të fortë sa u mungon guximi për të duruar një ndarje"- shkruan ajo përsëri. "Kam menduar shumë herë, për këtë lloj burrash. Nuk janë në gjendje të përballoni braktisjen? A mendoni se nuk mund të jetoni më pa gruan që ju la? Nëse e gjithë kjo bëhet kaq shkatërruese për ju, vrisni veten. Kthejeni të keqen brenda vetes ose kërkoni ndihmë për të marrë shpëtoj prej tij".

"Askush nuk guxon të thotë se ishte faji yt. Dhe pastaj shpresoj që askush, nga jashtë, të mos guxojë të thotë se ishte faji yt, sepse kjo të dhemb, helmon mendimet, të vendos në të njëjtin nivel me vrasësin. Një keqdashje."/Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH