Aktualitet

"Asgjë e re nga Kolegji Zgjedhor", hap sot Gazetën Liberale

Shkruar nga Liberale
"Asgjë e re nga Kolegji Zgjedhor", hap sot Gazetën Liberale

Ndërsa Kolegji Zgjedhor rrëzonte dje kërkesën e Partisë Demokratike dhe LSI-së për pavlefshmëri të zgjedhjeve në qarkun e Gjirokastrës, Komisioni i Ankimimeve dhe Sanksioneve transferonte drejt tij ankesat e dy forcave politike për nëntë qarqe të vendit.

Pak ditë pas zgjedhjeve, përfaqësuesi i selisë blu dorëzoi pranë Komisionit Qendror të Zgjedhjeve dhjetë dosje voluminoze me pretendimin e materialeve që dëshmonin manipulim të procesit zgjedhor dhe shitblerje të votës më 25 prill.

PD kërkonte pavlefshmërinë e zgjedhjeve në nëntë nga dymbëdhjetë qarqet e vendit dhe përsëritjen e tyre.

Por ndërsa çështja përfundoi në KAS, ky i fundit nisi të shqyrtojë kryesisht ankesat e Lëvizjes Socialiste për parregullsi në disa qarqe, duke hapur edhe disa kuti ku pretendohej për manipulim. Rinumërimi nuk solli ndryshim të rezultatit, ndërsa kërkesat e PD-së për paraqitjen e provave shtesë u rrëzuan.

Për më tepër lexoni Gazetën Liberale, print ose online!

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH