Showbiz

Artistët e dublimit “kërcënohen” nga inteligjenca artificiale

Shkruar nga Liberale
Artistët e dublimit “kërcënohen” nga inteligjenca

Inteligjenca Artificiale (AI) është kthyer në një kërcënim serioz për mbarë botën. Profesione ndryshme janë kthyer plotësisht të zëvendësueshme nga AI duke filluar që nga individët e thjeshtë e deri tek aktorët e Hollywood-it.

“Ne po luftojmë një përbindësh shumë të madh,” tha Mario Filio, një artist meksikan i cili ka bërë zëra për yllin e Hollywood-it, Will Smith, personazhin Obi-Wan Kenobi në Star Wars dhe lemurin adhurues të festës King Julien në filmin e animuar “Madagascar”.

Duke bërë fushatë nën sloganin “Mos na vidhni zërat”, më shumë se 20 shoqata dhe sindikata të zërit nga Evropa, Shtetet e Bashkuara dhe Amerika Latine kanë krijuar koalicionin e Artistëve të Zërit të Bashkuar.

Ai përfaqëson artistët dhe transmetuesit pa fytyrë të reklamave, filmave, librave audio dhe videolojërave, të cilët kanë frikë se zërat e tyre do të zëvendësohen nga makineritë, apo edhe do të klonohen nga inteligjenca artificiale pa pëlqimin e tyre.

Sipas ekspertëve ka disa kategori punësimi që mund të rrezikohen shumë shpejtë nga inteligjenca artificiale, por dhe disa të tjera që nuk mund të zëvendësohen kurrë si mjeksia, kulinaria etj.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH