Globi

Arrestohet kritiku rus i luftës së ashpër të Putinit, Strelkov

Shkruar nga Liberale
Arrestohet kritiku rus i luftës së ashpër të Putinit,

Autoritetet ruse kanë arrestuar blogerin, Igor Girkin, një kritik nacionalist i linjës së ashpër të fushatës ushtarake të Rusisë në Ukrainë, i njohur gjithashtu si Strelkov.

Gruaja e tij tha se ai u mor nga banesa e tyre në Moskë ndërsa ajo ishte larg.

Ai u shfaq më vonë në gjykatë i akuzuar për për veprimtari ekstremiste dhe mund të përballet me pesë vjet burg.

Strelkov, një ish-kolonel i zbulimit të FSB-së, luajti një rol kyç në pushtimin e Krimesë nga Rusia në vitin 2014.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH