Showbiz

Aromë antioksiduese që lufton bakteret dhe viruset. Të gjithë e pëlqejnë!

Shkruar nga Liberale
Aromë antioksiduese që lufton bakteret dhe viruset. Të

Rigoni aromatik jo vetëm që mbush me shije gatimet mesdhetare, por edhe trupin tonë me përbërës të pasur, duke mbrojtur shëndetin tonë.

Aromatike dhe me një shije dhe freski intensive, rigoni është ndoshta bari më karakteristik i kuzhinës mesdhetare. Aroma e saj dehëse shoqëron pothuajse çdo pjatë në çdo kohë të vitit.

Rigoni i freskët, i tharë ose i denatyruar në vaj esencial ka edhe veti terapeutike.

Nga kontributi i tij në luftimin e baktereve deri në mbrojtjen kundër viruseve, studime të ndryshme kanë nxjerrë në dritë disa nga veprimet e tij më mbresëlënëse të dobishme.

I pasur me antioksidantë

Disa studime me epruveta kanë zbuluar se rigoni dhe vaji i rigonit janë të pasura me antioksidantë. Në veçanti, vaji esencial i rigonit është i pasur me karvakrol dhe timol, dy antioksidantë që mund të ndihmojnë në parandalimin e dëmtimit të qelizave të shkaktuara nga radikalet e lira.

Lufton bakteret

Rigoni përmban disa përbërës që kanë veti të forta antibakteriale. Një studim tregoi se vaji esencial i rigonit ndihmoi në shtypjen e rritjes së Escherichia coli dhe Pseudomonas aeruginosa, dy lloje bakteresh që mund të shkaktojnë infeksion.

Një studim tjetër zbuloi se rigoni ishte efektiv kundër 23 llojeve të baktereve. Së fundi, duke krahasuar vajrat esenciale të rigonit, sherebelës dhe trumzës, një studim arriti në përfundimin se rigoni ishte një nga vajrat esencialë më efektivë kundër baktereve, pas trumzës.

Ndoshta ka veti antikancerogjene

Ka studime që kanë treguar se përbërësit e rigonit mund të kontribuojnë në neutralizimin e qelizave kancerogjene. Në një studim mbi qelizat e kancerit të zorrës së trashë të njeriut, ekstrakti i rigonit u tregua se ndalonte përhapjen e qelizave të kancerit. Megjithatë, do të nevojiten edhe studime klinike për të konfirmuar këto rezultate pozitive.

Minimizon infeksionet virale

Dy nga përbërësit e vlefshëm në rigon janë lidhur me mbrojtjen kundër viruseve: karvakroli dhe timoli.

Një studim laboratorik zbuloi se timoli dhe karvakroli inaktivizuan 90% të virusit herpes simplex brenda një ore.

Megjithëse këto rezultate janë premtuese, nevojiten kërkime shtesë se si rigoni mund të ndikojë në infeksionet virale te njerëzit./Përshtati Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH