Showbiz

Antonio Moniz: Njeriu që mori çmimin Nobel më të diskutueshëm në Mjekësi

Shkruar nga Liberale

Në mesin e viteve 1930, kur neurologu portugez Antonio Moniz nisi një metodë për prerjen e indeve të trurit për të trajtuar çrregullimet psikiatrike, ai u konsiderua një vizionar. Trajtimet për sëmundje të rënda mendore ishin të kufizuara dhe operacioni ofroi aq shumë shpresë sa që në vitin 1949 Moniz u nderua me Çmimin Nobel në Mjekësi.

Operacioni, i njohur si lobotomia, premtoi shumë për disa familje, përfshirë atë të presidentit të ardhshëm John F. Kennedy. Motra e tij Rosemary i ishte nënshtruar operacionit në vitin 1941. Familja shpresonte se shëndeti i saj do të përmirësohej, gjë që nuk ndodhi kurrë.

Pas operacionit, ajo nuk mund të ecte dhe të fliste. "Ajo zhduku vitet e zhvillimit emocional, fizik dhe mendor, duke e lënë atë plotësisht të paaftë", shkroi Kate Larson në "Rosemary: The Hidden Kennedy Daughter".

[caption id="attachment_1390980" align="alignnone" width="1327"] Rosemary Kennedy[/caption]

Në vitin 1941, Shoqata Mjekësore Amerikane paralajmëroi kundër lobotomive, por në kohën kur Moniz mori çmimin Nobel, 10,000 ishin kryer vetëm në Shtetet e Bashkuara. Shumica e tyre u ndodhën grave dhe shumë prej tyre nuk u kthyen më.

Ka pasur polemika të shumta rreth çmimeve Nobel. Por rasti i Monizit është unik në atë që shpikja e tij, lobotomia, është ndaluar për shumë vite. Pavarësisht ankesave të organizatave dhe ekspertëve, komiteti nuk i revokon (shfuqizon) kurrë çmimet që jep.

Çmimi i tij "do të ishte në krye të listës" nëse dikush do të rivlerësonte çmimet Nobel, tha Barron Lerner, një mjek dhe historian i mjekësisë në Universitetin e Nju Jorkut. "Nuk është dhënë me qëllim të keq," tha Lerner. Procedura përfshinte "njerëzit që nuk kishin asnjë shans për të dalë në botën e jashtme dhe profesionistët e shëndetësisë ishin kaq të dëshpëruar për të ndihmuar pacientët e tyre," shtoi ai.

Ndërsa Moniz mund të ketë pasur qëllime të mira, ekspertët thonë se lobotomitë janë përdorur tepër. Walter Freeman, i cili kreu operacionin e Kennedit, ishte i rëndësishëm në popullarizimin e lobotomisë, duke e kthyer atë në mënyrë efektive në një biznes, pasi e propozoi atë në një shkallë të gjerë.

Procedura filloi të vihej gjerësisht në pikëpyetje në mesin e viteve 1950 pasi ndërhyrjet farmaceutike u bënë më të përhapura. Kur Freeman kreu lobotominë e tij të fundit, pacienti vdiq dhe ai u ndalua të ushtronte përsëri.

Burimi: Washington Post- Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH