Aktualitet

ANSA: Macron viziton Shqipërinë më 16 dhe 17 tetor. Ja çfarë bën të ditur Elysée

Shkruar nga Liberale
ANSA: Macron viziton Shqipërinë më 16 dhe 17 tetor. Ja

Emmanuel Macron do të zhvillojë vizitën e parë dypalëshe të një presidenti francez në Shqipëri në datat 16 dhe 17 tetor, pas samitit të planifikuar për Ballkanin Perëndimor.

Ansa i ka dedikuar një artikull pranisë së presidentit francez në Tiranë, ndërkohë që pritet që të mbërrijnë edhe liderët e tjerë më të rëndësishëm të kontinentit ( artikulli i Ansa).

Ja çfarë bën të ditur Elysée:

Samiti i ashtuquajtur 'Procesi i Berlinit' i nisur në vitin 2014 me iniciativën e ish-kancelares gjermane Angela Merkel, synon të promovojë dialogun politik, bashkëpunimin dhe pajtimin midis gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor.

Ndër çështjet në tryezë në Tiranë, është edhe rishfaqja e tensioneve mes Serbisë dhe Kosovës, skena e përleshjeve të dhunshme më 24 shtator mes policisë dhe komandot paraushtarakë, të përbërë nga serbë të Kosovës.

Macron dje në margjinat e samitit evropian në Granada (Spanjë), u takua me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani dhe atë të Serbisë, Aleksandar Vuçiq. (DORIZË).

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH