Globi

Angelina Jolie do të luajë Maria Callas në filmin e ardhshëm biografik të regjisorit Spencer

Shkruar nga Liberale
Angelina Jolie do të luajë Maria Callas në filmin e ardhshëm

Angelina Jolie do të luajë këngëtaren operistike Maria Callas në një dramë të re nga regjisori kilian Pablo Larraín.

Filmi do të tregojë "historinë e trazuar, të bukur dhe tragjike të jetës së këngëtares më të madhe të operës në botë, e rijetuar dhe e ri-imagjinuar gjatë ditëve të saj të fundit në Parisin e viteve 1970" me një skenar nga krijuesi i Peaky Blinders, Steven Knight, i cili për herë të fundit ka bashkëpunuar me Larraín për "Drama e Princeshës Diana Spencer".

“Unë e marr shumë seriozisht përgjegjësinë për jetën dhe trashëgiminë e Maria-s”, tha Jolie në një deklaratë. “Do të jap gjithçka që mundem për të përballuar sfidën. Pablo Larraín është një regjisor që e kam admiruar prej kohësh. Të lejosh mundësinë për të treguar më shumë për historinë e Maria-s me të, dhe me një skenar të Steven Knight, është një ëndërr.”

Larraín ndihmoi Kristen Stewart në nominimin e saj të parë për "Oscar" për Spencer dhe gjithashtu ka nxitur Natalie Portman për rolin e saj në Jackie.

“Të kem mundësinë për të kombinuar dy pasionet e mia më të thella dhe personale, kinemanë dhe operën, ka qenë një ëndërr e shumëpritur,” shtoi Larraín. “Ta bësh këtë me Angelinën, një artiste jashtëzakonisht e guximshme dhe kurioze, është një mundësi magjepsëse. Një dhuratë e vërtetë.”

Callas ishte një soprano greke me origjinë amerikane, e cilësuar nga Leonard Bernstein si "Bibla e operës". Ajo ishte e njohur jo vetëm për zërin e saj, por edhe për raportet e sjelljes së vështirë dhe marrëdhënieve publike me Aristotle Onassis, përpara se ai ta linte atë për Jackie Kennedy. Ajo vdiq nga një atak në zemër në moshën 53-vjeçare.

Regjisori italian Franco Zeffirelli ishte përpjekur më parë të tregonte historinë e saj në Callas Forever të vitit 2002 me Fanny Ardant./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH