Aktualitet

Anëtarësimi në NATO shqetëson Turqinë, Erdogan kërcënon sërish Finlandën dhe Suedinë

Shkruar nga Liberale
Anëtarësimi në NATO shqetëson Turqinë, Erdogan

Presidenti i Turqisë ka ritheksuar kundërshtimin e tij ndaj anëtarësimit të Finlandës dhe Suedisë në NATO, vetëm disa orë pasi ata thanë se do të kërkonin anëtarësimin.

Rexhep Tajip Erdogan tha se dy vendet nordike nuk duhet të dërgojnë delegacione për të bindur Turqinë, një anëtar kyç i NATO-s, për ofertat e tyre. Ai është i zemëruar nga ajo që ai e sheh si gatishmërinë e tyre për të pritur militantët kurdë.

Pa mbështetjen e të gjithë anëtarëve të NATO-s, Suedia dhe Finlanda nuk mund t'i bashkohen aleancës ushtarake.

Të hënën, Suedia tha se Evropa po jetonte në një realitet të ri të rrezikshëm, duke iu referuar pushtimit rus të Ukrainës.

Presidenti rus Vladimir Putin tha se lëvizja e Finlandës dhe Suedisë për t'u bashkuar me aleancën ushtarake prej 30 anëtarësh nuk kërcënonte drejtpërdrejt Moskën, por theksoi se çdo zgjerim i infrastrukturës ushtarake do të shkaktonte një përgjigje nga Kremlini.

Në një konferencë shtypi të hënën, Erdogan tha se Turqia kundërshtoi ofertat finlandeze dhe suedeze për t'u bashkuar me NATO-n, duke e përshkruar Suedinë si një "kapje" për organizatat terroriste.

"Asnjë nga këto vende nuk ka një qëndrim të qartë dhe të hapur ndaj organizatave terroriste. Si mund t'u besojmë atyre?",  tha presidenti turk.

Turqia akuzon dy vendet noridike se strehojnë anëtarë të Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit (PKK), një grup që ajo e sheh si një organizatë terroriste, dhe pasuesit e Fethullah Gulen, të cilin Ankaraja e akuzon për orkestrimin e një përpjekjeje për grusht shteti të vitit 2016.

Të gjitha vendet anëtare duhet të bien dakord që një vend i ri mund të bashkohet me NATO-n, prandaj Suedia dhe Finlanda kërkojnë mbështetjen e Turqisë në përpjekjen e tyre për t'u bashkuar me aleancën ushtarake.

Erdogan tha se delegacionet suedeze dhe finlandeze nuk duhet të shqetësohen të shkojnë në Ankara, kryeqyteti i Turqisë, për ta bindur atë që të miratojë ofertën e tyre në NATO.

Qeveria e tij është zotuar gjithashtu të bllokojë aplikimet nga vendet që kanë vendosur sanksione ndaj saj.

Në vitin 2019, të dy vendet nordike vendosën një embargo armësh ndaj Ankarasë pas përfshirjes së saj në Siri.

Duke folur në parlament në Helsinki të hënën, ministri i jashtëm finlandez Pekka Haavisto tha se ishte i befasuar nga qëndrimi i Turqisë, por shtoi se qeveria e tij nuk ishte e interesuar të bënte "pazar" me zotin Erdogan.

Finlanda njoftoi zyrtarisht ofertën e saj për t'u bashkuar me NATO-n javën e kaluar.

Asaj iu bashkua Suedia të shtunën, në një lëvizje që do t'i japë fund mosangazhimit ushtarak shekullor të vendit skandinav.

“NATO do të forcojë Suedinë, Suedia do të forcojë NATO-n”, tha kryeministrja Magdalena Andersson në një konferencë të hënën.

Ajo tha se Evropa tani po jetonte në një realitet të ri të rrezikshëm, duke iu referuar pushtimit rus të Ukrainës.

"Ne po lëmë një epokë pas nesh dhe po hyjmë në një të re," u tha zonja Andersson ligjvënësve gjatë një debati në Stokholm, gjithashtu të hënën.

Megjithatë, zonja Andersson theksoi se Suedia nuk donte baza të përhershme të NATO-s apo armë bërthamore në territorin e saj.

Norvegjia, Danimarka dhe Islanda, të gjithë anëtarë të NATO-s,  thanë menjëherë se ishin të gatshëm të mbështesin Suedinë dhe Finlandën me të gjitha mjetet e nevojshme nëse sulmohen./Marrë nga BBC- Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH