Politikë

Ambasadori i BE në Tiranë: Në dhjetor mund të ketë një lajm shumë të mirë për Shqipërinë

Shkruar nga Liberale
Ambasadori i BE në Tiranë: Në dhjetor mund të ketë

Ambasadori Luigi Soreca ka dhënë disa detaje në lidhje me Samitin e Procesit të Berlinit, që do të mbahet për herë të parë në një vend jashtë BE, në Shqipëri më 16 tetor.

Në një intervistë për News24, Soreca u shpreh se Samiti do japë një sinjal të rëndësishëm të mbështetjes për Shqipërinë dhe vendet e tjera të rajonit të Ballkanit Perëndimor.

Ambasadori Soreca thotë se në fund të Samitit, do të ketë edhe një deklaratë që partnerët e Ballkanit Perëndimor t’i bashkohen zonës unike të pagesës me euro, për të lehtësuar pagesat ndërkufitare.

Ndërsa sa i takon procesit të integrimit të Shqipërisë, Soreca paralajmëroi se nëse Shqipëria vazhdon të japë rezultate, siç ka bërë deri tani, në dhjetor mund të ketë një lajm shumë të mirë për vendin.

“Ka ardhur koha të shmangen çështjet shqetësuese në këtë rrugë deri në dhjetor, në mënyrë që Shqipëria të mund të hapë kapitullin më të rëndësishëm, që është i ashtuquajturi kapitull i çështjeve themelore, i cili është, si të thuash, karburanti që Shqipëria të ecë shpejt drejt procesit të integrimit. Nëse gjatë kësaj periudhe Shqipëria vazhdon të japë rezultate, siç ka bërë deri tani, jam i bindur se në dhjetor mund të ketë një lajm shumë të mirë për vendin”, tha nder te tjera Soreca.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH