Aktualitet

Ambasada e SHBA reagon për kërcënimet ndaj prokurorëve: Duhet ta kryejnë detyrën pa frikë, ne jemi të gatshëm t’i mbështesim

Shkruar nga Liberale
Ambasada e SHBA reagon për kërcënimet ndaj prokurorëve:

Ambasada e SHBA në Tiranë ka reaguar në lidhje me kërcënimet ndaj përfaqësuesve të drejtësisë në vend.

Përmes një njoftimi në rrjetet sociale, ambasada shprehet se Hetuesit, prokurorët dhe gjyqtarët duhet të jenë në gjendje të kryejnë detyrat e tyre pa kërcënime apo frikësim.

“Një sistem drejtësie pa frikë dhe frikësim është një kërkesë e drejtë e popullit shqiptar dhe Ambasada e Shteteve të Bashkuara është thellësisht e shqetësuar për kërcënimet e dhunës ndaj zyrtarëve të zbatimit të ligjit që po punojnë për ta bërë Shqipërinë të sigurt, të begatë dhe më demokratike. Hetuesit, prokurorët dhe gjyqtarët duhet të jenë në gjendje të kryejnë detyrat e tyre pa kërcënime apo frikësim. Shtetet e Bashkuara pohojnë mbështetjen e tyre të palëkundur për zyrtarët e zbatimit të ligjit të Shqipërisë që luftojnë me guxim korrupsionin dhe krimin e organizuar dhe janë të gatshme të mbështesin përpjekjet e tyre’, thuhet në njoftimin e ambasadës në Twitter.

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH