Showbiz

Alec Baldwin akuzohet për vrasje të pavullnetshme, rrezikon 5 vjet burg

Shkruar nga Liberale

Alec Baldwin është akuzuar zyrtarisht për vrasje nga pakujdesia, pas vdekje fatale të drejtoreshës së fotografisë së filmit "Rust", Halina Hutchins në xhirime, në tetor 2021.

Prokurorët në Santa Fe, New Mexico, ngritën zyrtarisht akuzat kundër aktorit ditën e martë. Kujtohet se ata kishin shpallur synimin e tyre për të paditur Baldwin në fillim të këtij muaji, por vonuan dorëzimin e dokumenteve për vendimin e diskutueshëm.

Aktori është zotuar se do të “luftojë” akuzat. Ai pretendon se nuk e ka tërhequr kurrë këmbëzën dhe se ishte një aksident tragjik. Vihet re se nëse shpallet fajtor, ai rrezikon deri në pesë vjet burg. Hannah Gutierrez-Reed, armëpunuesja e filmit, përballet me të njëjtat akuza si Baldwin, sipas Daily Mail.

Arma që mbante aktori i njohur Alec Baldwin shpërtheu në xhirimet e filmit “Rust” në rrethana të panjohura, duke vrarë drejtorin e fotografisë dhe duke plagosur regjisorin.

Sipas asaj që dihet për ngjarjen tragjike, ylli 63-vjeçar ishte duke xhiruar një skenë për filmin (të cilin e ka bërë bashkëprodhues) në Rancho Bonanza Creek, pranë Santa Fe, New Mexico.

Aktori, pak orë pas kallëzimit penal ndaj tij, ndodhej me bashkëshorten e tij në klubin privat “Zero Bond” në Nju Jork. Sipas një burimi në "People", aktori dukej “i qetë. Ata nuk folën me askënd dhe u drejtuan në pjesën e pasme të klubit privat ku ai po priste lojëra pokeri. Pasi kaluan rreth 30 deri në 40 minuta, çifti u largua nga dhoma dhe u ul në dhomën e ndenjjes”.

Hilary Baldwin në postimin e saj në Instagram ka falënderuar fansat e aktorit për mbështetjen që marrin. "Shpresoj se e kuptoni se sa shumë do të thotë mbështetja dhe mirësia juaj për 'Alecin dhe fëmijët tanë... Ju po na ndihmoni të jemi prindër dhe partnerë më të fortë në këtë kohë të paimagjinueshme, që rrjedh nga një tragjedi kaq therëse...' Alec, ne e duam ju dhe jeni këtu për ju”, ka shkruar ai ndër të tjera./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH