Aktualitet

Aktiviteti i Ndragheta-s, Çela: Prokurorët mund të nisin hetime

Shkruar nga Liberale
Aktiviteti i Ndragheta-s, Çela: Prokurorët mund të nisin hetime

Prokurori i Përgjithshëm Olsian Çela i është përgjigjur sot interesit të gazetarëve për çështjen e operacionit të prokurorisë italiane kundër Ndragheta-s ku u zbuluan dhe përgjime që implikonin zyrtarë shqiptarë.

Çela deklaroi pas votimit për dy anëtarët e rinj të Këshillit të Lartë të Prokurorisë se ligji i ri iu mundëson të nisin kryesisht hetimet për çdo fakt penal për të cilin ata vijnë në dijeni.

“Prokurori i Përgjithshëm përgjatë gjithë vitit 2020, ka marrë të gjitha masat administrative të cilat garantojnë prokurorët për të hetuar në pavarësi të plotë. Kjo është detyrë e prokurorit të Përgjithshëm”, theksoi kryeprokurori.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH