Economicus

Aksionerët miratojnë marrëveshjen prej 44 miliardë dollarësh, si mund ta detyrojnë Elon Muskun të blejë Twitter-in

Shkruar nga Liberale
Aksionerët miratojnë marrëveshjen prej 44 miliardë

Aksionerët e Twitter kanë votuar për të miratuar një marrëveshje me Elon Musk për të blerë kompaninë për 44 miliardë dollarë. Sipas BBC, vendimi u mor në një konferencë me investitorët nga selia e kompanisë në San Francisko.

Kjo do të thotë, se Twitter do ta çojë Elon Muskun në gjykatë dhe do të përpiqet ta që të blejë kompaninë. Në prill, Twitter ra dakord t'ia shesë kompaninë Elon Muskut, personit më të pasur në botë.

Marrëveshja nuk u përmbush, pasi Musk pretendoi, se ai ishte mashtruar nga Twitter. Ndërsa në maj, ai tha se nuk dëshironte më ta blinte kompaninë, por tashmë sipas Twitter, Musk nuk mund të tërhiqet nga marrëveshja. /Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH