Showbiz

"Ajo vajzë nuk ka vdekur", Rita Ora rrëfen rrugëtimin e saj drejt famës: Kam mentalitet shqiptar

Shkruar nga Liberale

“Ti nuk e di vërtet se çfarë është të jesh i famshëm derisa të jesh i famshëm”, thotë Rita Ora. “Të gjithëve u tregohen historitë në filma: idhujtaria e pabesueshme, të gjitha paratë dhe vëmendja, bukuria dhe rrobat, diamantet dhe magjepsja. Kjo është ëndrra e famës, por realiteti është shumë ndryshe.”

Ylli 32-vjeçar kosovaro-britanik është në qendër të reportazhi të realizuar nga "The Telegraf", duke na zbuluar aspekte të reja të këgëtares. Që nga zbulimi i saj, ajo ka publikuar vetëm dy albume dhe 24 këngë (ku këngëta e saj renditur si 10 nga hitet më të mira në Mbretërinë e Bashkuar); ajo ka luajtur 130 shfaqje live në më shumë se një dekadë. Karriera e saj televizive e ka parë atë duke prezantuar "The Voice", "America's Next Top Model", duke gjykuar në "The X Factor" dhe "The Masked Singer" dhe duke i dhënë zërin një ariu vizatimor në një serial spin-off Kung Fu Panda për Netflix.

Ajo është shfaqur gjithashtu në 11 filma, duke marrë një pjesë të përsëritur në ekskluzivitetin erotik "Fifty Shades" dhe duke luajtur role me Michael Caine në "Twist" dhe të ndjerën Carrie Fisher në "Wonderwell", të publikuar këtë muaj.

Ora i ka dhënë gjithashtu emrin e saj markave të panumërta komerciale – marrëveshjet e mrekullueshme të miratimit me Rimmel, Coca-Cola, Calvin Klein, Donna Karan dhe Marks & Spencer ndër të tjera – si dhe ka lançuar gamën e saj të veshjeve.

Megjithatë, ajo këmbëngul, “muzika është në gjithçka që bëj. Muzika është ëndrra.” Pjesa tjetër, sipas nënkuptimit, është vetëm ajo që një vajzë duhet të bëjë për të qëndruar në krye në një epoke kur fansat sigurisht presin më shumë nga yjet e tyre të preferuar. "Nëse nuk vjen nga ju," thotë Ora, "ata thjesht do ta marrin diku tjetër."

Në epokën tonë të ngopjes së mediave sociale, ajo thotë: “Mendoj se misteri është zhdukur. Ju nuk shihni grupe masive njerëzish që qajnë kur një person i famshëm futet në një makinë, si në ditët kur shihnit pamjet e Beatles duke zbritur nga një aeroplan. Tani, njerëzit mund të shohin se çfarë po bëni gjatë gjithë kohës. Ju keni Instagram, TikTok dhe varet nga ju se sa do të ndani, por nëse nuk jeni të lidhur, njerëzit janë si 'Kush mendoni se jeni?' Unë zgjedh të jem e hapur me mediat e mia sociale, por më mungon ideja e misterit.”

Fytyra e Orës është shfaqur në kopertina të panumërta revistash dhe në foto të panumërta paparacësh të festave të famshëm; emri i saj ka qenë një pjesë e rubrikave thashetheme që spekulonin për marrëdhëniet e saj romantike me Bruno Mars, Drake, Calvin Harris, A$AP Rocky, Chris Brown dhe ish-ish të tjerë të famshëm. Ajo nuk është e panjohur për polemika, veçanërisht kur ajo u kap duke thyer rregullat e bllokimit për të bërë një festë për ditëlindjen e 30-të në nëntor 2020 - për të cilën ajo mori një gjobë prej 10,000 paund.

Ora e vlerëson martesën e saj me Waititin (i cili është 15 vjet më i madh se ajo) për faktin se i dha besimin për t'u përfshirë më shumë në shkrimin e këngëve. “Doja të tregoja një histori të gjetjes së dashurisë, por shkoi më thellë se kaq, sepse për të gjetur dashurinë, duhet të gjesh kush je, çfarë të bën të lumtur”, thotë ajo. “Ju jeni me të vërtetë duke u fokusuar në emocionet tuaja në vend që thjesht t'i hidhni ato nën qilim, gjë që bëj zakonisht.

Çifti u martua në një ceremoni të vogël në Londër në gusht të vitit të kaluar. Ora mbetet shumë e lidhur me prindërit e saj. “Ishte thjesht dashuri dhe qëndrueshmëri në shtëpinë tonë,” thotë ajo. “E gjitha kishte të bënte me të qenit i sjellshëm, të respektueshëm dhe të punoni shumë.” Dhe ajo është krenare për trashëgiminë e saj. E lindur si Rita Sahatçiu në Prishtinë, në vitin 1990, ajo shkoi në Mbretërinë e Bashkuar si refugjate vitin e ardhshëm. Babai i saj musliman ishte një mësues që e rishpiku veten si qiramarrës i një pijetoreje, duke punuar me turne të dyfishta për të mbajtur tre fëmijët e tij, ndërsa nëna e saj ishte kamariere dhe studionte për t'u bërë psikiatre, duke iu mbijetuar dy betejave me kancerin e gjirit gjatë rrugës. “Mamaja ime thoshte: ‘Ti je si unë, e ke gjakun tim në venat e tua’, kujton Ora. “Është një mentalitet shqiptar i Europës Lindore: çfarëdo që të ndodhë, ngrihuni, vazhdoni me të. Vazhdoni të ecni dhe vazhdoni të lulëzoni.”

Ora ndoqi një shkollë katolike dhe më vonë shkollën e teatrit "Sylvia Young" në Londrën qendrore. “Duke ardhur nga një vend i shkatërruar nga lufta, ishte e pabesueshme të kisha këtë shans të bëhesha këngëtare dhe të realizoja ëndrrat e mia,” thotë ajo tani. “Më pranuan, më mirëpritën. Ishte bukur."

Ora kishte për një kohë, ndoshta padrejtësisht, një reputacion si një "vajzë festash" - një etiketë që ajo ngurron ta shohë si një fyerje. "Në mendjen time, një vajzë e festave është thjesht dikush me të cilin kaloni mirë," thotë ajo. “Unë kam qenë gjithmonë ajo vajzë në rrethin tim të miqve. Unë kam qenë gjithmonë ajo që sigurohesha që njerëzit të argëtoheshin dhe të kalonin mirë. Dhe më pëlqeu. Asnjëherë nuk e kam menduar se ishte diçka për të cilën të vinte turp.”

Një këngë në albumin e saj të ri, That Girl, trajton konceptin kokë më kokë. “Kur u bëra një yll i popit, isha në të 20-at dhe jetoja ëndrrën”, thotë Ora. “Tani jam në të 30-at dhe po piqem, por nuk dua që njerëzit të mendojnë se ajo vajzë ka vdekur. E dini, ajo është padyshim më e kontrolluar. Por më pëlqen të argëtohem; Unë jam ende ajo vajzë. Ju vetëm duhet të zgjidhni momentet tuaja.”/Me shkurtime nga "The telegraf"- Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH