Globi

"Agresion dhe imperializëm në Ukrainë", akuzat e Papa Françeskut ndaj Rusisë

Shkruar nga Liberale

Papa Fraçesku akuzoi të enjten Rusinë se po kryen një fushatë “pushtimi të armatosur, eskpancionizmi dhe imperializmi”në Ukraninë, duke e quajtur konfliktin “një luftë mizore dhe të pakuptimtë agresioni.”

Duke folur me delegacionin ortodoks me bazë në Patriarkatin Ekumenik të Stambollit, Papa Françesku tha se konflikti ka vendosur të krishterët kundër njëri tjetrit.

Si Rusia ashtu edhe Ukraina janë me popullsi të krishterë ortodoksë, por ka një pakicë katolike me ndikim bizantin në Ukrainë besnike ndaj papës.

Degët lindore dhe perëndimore të krishterimit u ndanë në përçarjen e madhe të vitit 1054.

"Pajtimi midis të krishterëve të ndarë, si një mjet për të kontribuar në paqen midis popujve në konflikt, është e një rëndësie të veçantë këto ditë, pasi bota jonë është e përfshirë nga një luftë mizore dhe e pakuptimtë agresioni në të cilën shumë e shumë të krishterë po luftojnë njëri-tjetrin. "tha Papa.

Papa i tha vizitorëve të tij ortodoksë, duke iu referuar Rusisë, se të gjithë duhet të jenë të vetëdijshëm se pushtimi i armatosur, ekspancionizimi dhe imperializmi nuk kanë të bëjnë me mbretërinë që Jezusi shpalli në tokë”.

Kjo ishte dita e dytë radhazi që papa foli për konfliktin në Ukrainë. Të mërkurën ai dënoi bombardimin e një qendre tregtare në qytetin e Kremençukut, duke e quajtur atë “sulmin e fundit barbar ndaj Ukrainës”.

Lufta në Ukrainë ka shkaktuar ndasi të mëdha në botën Ortodokse. Patriarku i Kishës Ortodokse Ruse, Kirill, ka dhënë bekimin e tij të plotë ndaj pushtimit të Moskës në Ukrainë, që nga nisja e konfliktit më 24 shkurt.

Pozicioni i tij ka lëkundur Kishën Ortodokse në mbarë botën dhe ka shkaktuar një rebelim të brendshëm që ka çuar në ndërprerjen e lidhjeve të disa kishave ortodokse lokale dikur të lidhura me Kishën Ortodokse Ruse.

Presidenti rus Vladimir Putin, i ka përshkruar veprimet e Moskës në Ukrainë si një "operacion special ushtarak" që synon çmilitarizimin dhe "denazifikimin" e vendit. Papa e ka hedhur poshtë një terminologji të tillë.

Në një intervistë të publikuar muajin që shkoi, Papa Françesku tha se Patrarku rus Kirill “nuk mund të shndërrohet në djalin e altarit të Putinit”. Më pas, Kisha Ortodokse Ruse kritikoi papën mbi komentet e bëra.

Papa Françesku do të takohej me Kirill më 14 qershor në Jerusalem por plani u anulua në prill pas këshillimit me diplomatët në Vatikan.

Kjo do të kishte qenë hera e dytë që dy krerët e Kishave të krishtere do të takoheshin. Në takimin e tyre të parë, në Kubë, në vitin 2016-të ishte hera e parë që një papë dhe një lider i Kishës Ortodokse Ruse takoheshin.

Më herët gjatë këtij muaji, Britania e Madhe sanksionoi Kirill mbi “mbështetjen e tij të zëshme ndaj agresionit ushtarak t Rusisë në Ukrainë”. Në anën tjetër Hungaria bllokoi tentativën e BE-së për ta sanksionuar atë./rel/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH