Showbiz

A u përdhunua vërtet Marilyn Monroe nga presidenti i SHBA-së në një dhomë hoteli? Filmi ngre pikëpyetje

Shkruar nga Liberale

Një çift agjentësh trupmëdhenj të Shërbimit Sekret marshojnë me një grua të re të turbullt nëpër koridorët e një hoteli madhështor në Nju Jork për të takuar shefin e tyre. Biondja përpiqet më kot t'i heqë shqetësimet nga supet. "A jam unë mish për t'u dorëzuar?" pyet ajo me inat përmes trurit të saj të mjegulluar nga droga. "A është kjo ajo që quhet shërbim në dhomë?"

Me sa duket, kjo është pikërisht ajo. Ajo është dërguar në suitën e madhe ku një president i SHBA është shtrirë në shtratin e tij duke marrë një telefonatë të rëndësishme nga ajo që tingëllon si shefi i tij i shqetësuar i FBI-së.

Pa u shkëputur as nga telefonata, ai e detyron vizitoren ta kënaqë dhe më vonë, nënkuptohet fort, ai e përdhunon atë. Ai është John F. Kennedy dhe ajo është Marilyn Monroe, takimi i tyre seksual i ashpër aq transaksional sa truproja e tij as që ka marrë mundimin të mbyllë derën e dhomës së gjumit dhe ulet vetëm disa metra larg duke lexuar një gazetë.

Skena, mjaft e turpshme sa të ketë shkaktuar një protestë në mediat sociale, është vetëm një nga shumë elementët shqetësues të një filmi të ri biografik të Netflix, Blonde, që është ngjitur në krye të listës së 'më të shikuarve' të gjigantit të transmetimit, edhe pse ka zemëruar kritikët, të cilët e kanë sulmuar atë si jashtëzakonisht shfrytëzues, etikisht të falimentuar dhe shpesh thjesht të pavërtetë.

"Blonde" është një përshtatje e një romani gjysmë faktik të vitit 2000 nga shkrimtarja Joyce Carol Oates, e cila e përshkroi atë si një 'jetë të distiluar' rrënjësisht të Marilyn Monroe. Është shndërruar në një film gati tre-orësh nga shkrimtari/regjisori australian Andrew Dominik, i cili në mënyrë kontroverse vuri në rolin e Monroe, ish-vajzën e agjentit 007, me origjinë kubaneze, Ana de Armas.

Dominik ka pranuar se filmi nuk do të kishte ndodhur pa lëvizjen #MeToo dhe, sigurisht, ai ka bërë gjithçka që është e mundur për të luajtur imazhin e Monroe si një viktimë tragjike të meshkujve grabitqarë.

"Blonde" tregon se si është të jesh një vajzë e padashur e të kalosh në mullirin e Hollivudit", thotë regjisori. Rrjedhimisht, seksbomba flirtuese e komedive shumë të dashura, "Zotërinjtë preferojnë biondet" dhe "The Seven Year Itch" është e panjohur në portretin shpeshherë eksplicit të zymtë të vetmisë, abuzimit dhe traumës së Dominik.

Të mbërthyer nga zemërimi, pasiguria dhe pafuqia, ato buzë të famshme rubin të rrallë arrijnë të buzëqeshin për një kohë të gjatë. Pasi nëna e saj e shqetësuar përpiqet ta mbyt në banjë në skenat e hapjes, ajo përdhunohet brutalisht nga një manjat i Hollivudit, drogohet dhe detyrohet të bëjë abort. Burrat ose e përgjojnë atë ose e mbrojnë atë.

Nuk është sekret që Marilyn Monroe kishte një jetë të trazuar, duke përfshirë një varg martesash dhe aferash të dështuara, beteja me manjatë të Hollivudit dhe çrregullime të humorit dhe probleme të varësisë që kulmuan me vdekjen e saj nga një mbidozë barbituratesh në vetëm 36 vjeç në 1962.

Filmi është një përzierje thashethemesh, ekzagjerimesh, lëshime të dukshme, shpikje të plotë, si dhe fakte të forta. Por si me 'The Crown', serialin dramatik të Netflix për Mbretëreshën, shumë shikues do të besojnë se ky version i historisë së Marilyn është e vërteta e pazbardhur./Përshtati Liberale.al

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH