Aktualitet

A u la anija me qindra emigrantë të fundosej? BBC thotë ka prova që vënë në dyshim rrëfimin e rojes bregdetare greke

Shkruar nga Liberale
A u la anija me qindra emigrantë të fundosej? BBC thotë ka prova

Tragjedia që ndodhi para disa ditësh në Greqi, përveçse një plagë e hapur për humbjen e dhjetëra qindra njerëzve, duket se do të zbulojë shumë edhe për politikat e emigracionit dhe reagimet e shteteve.

BBC shkruan se ka marrë prova që hedhin dyshime mbi rrëfimin e rojes bregdetare greke për mbytjen e anijes së emigrantëve të së mërkurës. Analiza e lëvizjes së anijeve të tjera në zonë sugjeron se anija e mbipopulluar e peshkimit nuk po lëvizte për të paktën shtatë orë para se të mbytej.

Rojet bregdetare pretendojnë ende se gjatë këtyre orëve anija e peshkimit ishte në një kurs për në Itali dhe nuk kishte nevojë për shpëtim. Autoritetet greke nuk iu janë përgjigjur ende gjetjeve të BBC.

Të paktën 78 persona dihet se kanë vdekur, por OKB thotë se deri në 500 janë ende të zhdukur.

OKB-ja ka bërë thirrje për një hetim mbi trajtimin e katastrofës nga Greqia, mes pretendimeve që duhet të ishin ndërmarrë më shumë veprime më herët për të nisur një përpjekje shpëtimi në shkallë të plotë.

Sipas rrëfimit të zyrtarëve grekë, bordi i anijes kishte deklaruar se nuk donte ndihmë dhe nuk ishin në rrezik deri pak para se anija e tyre të fundosej.

BBC ka marrë një animacion kompjuterik të të dhënave gjurmuese të ofruara nga MarineTraffic, një platformë analitike detare.

Të dhënat e tyre tregojnë orë të tëra aktiviteti të përqendruara në një zonë të vogël, specifike ku anija e emigrantëve u mbyt më vonë, duke hedhur dyshime mbi pretendimin zyrtar se nuk kishte probleme me lundrimin e saj.

Varka e peshkimit nuk kishte gjurmues, kështu që nuk tregohet në hartë. As rojet bregdetare dhe anijet ushtarake nuk duhet të ndajnë vendndodhjen e tyre.

Frontex, forca kufitare e BE-së, thotë se fillimisht e pikasi varkën e emigrantëve rreth orës 08:00 GMT të martën dhe informoi autoritetet greke. Alarm Phone, një linjë telefonike emergjente për emigrantët në telashe në det, thotë se ata morën një telefonatë në orën 12:17 GMT duke thënë se anija ishte në rrezik.

Animacioni Marine Traffic tregon një anije të quajtur Lucky Sailor duke u kthyer befas në veri në orën 15:00 GMT.

Pronari i Lucky Sailor i dha BBC-së afatin kohor të ngjarjeve dhe konfirmoi se i ishte kërkuar nga roja bregdetare që t'i afrohej varkës së emigrantëve dhe t'i jepte ushqim dhe ujë.

Rreth gjysmë ore më vonë në orën 15:35 GMT, helikopteri i rojes bregdetare gjeti varkën e emigrantëve. Autoritetet kanë vazhduar të pretendojnë se ishte në një kurs të qëndrueshëm në atë kohë.

Lëvizja e anijeve në zonën ku anija u mbyt përfundimisht (në të verdhë) sugjeron se ishte e palëvizshme disa orë përpara mbytjes së anijes

Por dy orë e gjysmë më vonë rreth orës 18:00 GMT, një tjetër anije, Luftëtari Besnik, udhëtoi në të njëjtën zonë dhe gjithashtu i dha furnizime varkës.

I gjithë aktiviteti i transportit detar gjatë shtatë orëve u përqendrua rreth një vendi të caktuar, duke sugjeruar që varka me emigrantë pothuajse nuk kishte lëvizur.

Shkalla e hartës së animuar sugjeron se anija ka udhëtuar më pak se disa milje detare, gjë që mund të pritet nga një anije e goditur nga era dhe dallgët në pjesën më të thellë të Detit Mesdhe. Veprimet e njerëzve në vështirësi, lëkundjet e anijes, do të kishin kontribuar gjithashtu në çdo lëvizje.

Gjatë kësaj periudhe kohore, zyrtarët grekë kanë këmbëngulur se nuk ishte në telashe dhe përkundrazi ishte në rrugë të sigurt për në Itali dhe kështu rojet bregdetare nuk u përpoqën të ndërhynin.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH