Aktualitet

A përbëjnë rrezik për Shqipërinë tërmetet në Greqi? Flet sizmiologu

               Publikuar në : 21:27 - 04/03/21 liberale

Greqia është goditur nga dy tërmete të forta të mërkurën dhe të enjten duke shkaktuar panik tek qytetarët. Lëkundjet janë ndjerë edhe në Shqipëri. Më i fundit ishte mbrëmjen e sotme me magnitudë 5.9.

Por a përbëjnë rrezik edhe për Shqipërinë këto tërmete në Greqi? Sizmiologu i IGJEUM, Rexhep Koçi, në një lidhje telefonike për Klan News, thotë se nuk ka asnjë rrezik të tillë për Shqipërinë.

“Ne nuk jemi të përfshirë në këtë zonë, megjithëse Ballkani Perëndimor është zonë me aktivitet sizmik të lartë, por zona e aktivizuar në pjesën qëndrore të Greqisë nuk përbën asnjë lloj rreziku për territorin e vendit tonë. Nuk e thënë që një zonë që s’ka gjeneruar tërmete, aq sa mund të disponohet informacion, nuk do të thotë që në një moment të caktuar të gjenerojë tërmete. Kjo mund të përbëjë shqetësim lokal por jo për Shqipërinë”, tha ai.

Tags: , ,


KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Back