Showbiz

A keni foto nudo të vetes në telefonin tuaj? A keni tradhtuar? Pyetjet e çuditshme të Bill Gates shkaktojnë bujë

Shkruar nga Liberale
A keni foto nudo të vetes në telefonin tuaj? A keni tradhtuar? Pyetjet

Një bujë globale kanë shkaktuar zbulimet e gazetës amerikane "Wall Street Journal" për pyetjet joetike që merrnin gratë, kandidate për sekretare në zyrën personale të manjatit Bill Gates.

Concentric Advisors, një firmë konsulence sigurie e ngarkuar me intervistimin e kandidatëve për punë për Gates Ventures, dyshohet se pyeti disa gra për jetën e tyre private. WSJ raportoi se vetëm gratë raportuan se u bënë këto pyetje ndërsa aplikonin për punë në zyrën private të Gates.

Kandidatët i thanë WSJ-së se kompania u bëri pyetje nëse ata kishin lidhje të mëparshme jashtëmartesore, nëse kishin imazhe nudo të tyre në celularët e tyre dhe çfarë lloj pornografie preferonin!

Disa kujtuan se u pyetën nëse kishin "vallëzuar ndonjëherë për dollarë", ndërsa një raportoi se ishte pyetur nëse ajo kishte pasur ndonjëherë një sëmundje seksualisht të transmetueshme. Një zëdhënëse e Gates Ventures i tha WSJ-së se ajo nuk kishte dëgjuar për Këshilltarët Koncentrikë që bënin pyetje të tilla gjatë kontrolleve të sfondit, por tha se "linja e marrjes në pyetje do të ishte e papranueshme dhe do të ishte një shkelje e marrëveshjes së Gates Ventures me nënshkruesin".

Kandidatët që thanë se u ishin bërë ato pyetje i thanë WSJ-së se besonin se intervistuesit po përpiqeshin të gjenin informacion që mund të përdorej për të shantazhuar njerëzit që do të punonin ngushtë me Gates.

Një zëdhënës i Concentric tha se kontrollet e sigurisë së kompanisë vlerësojnë "ndershmërinë dhe cenueshmërinë e një kandidati ndaj shantazhit, i cili shpesh fillon me deklaratat vullnetare të kandidatit të ndjekura nga pyetjet vijuese nga intervistuesit e kompanisë".

Por kandidatët që folën me WSJ thanë se nuk dhanë informacionine të ndjeshme. Një formular pëlqimi i parë nga agjencia tha se vlerësimi i sjelljes, i cili përdoret për të "vlerësuar përshtatshmërinë për punësim", prek historinë e drogës, alkoolit, mjekësore dhe psikiatrike.

Kandidatët që nënshkruan marrëveshjen dhanë lejen e tyre që rezultatet të zbuloheshin në zyrën personale të Gates, duke përfshirë "informacione shumë të ndjeshme", sipas raportit.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH