Globi

A jeni të vaksinuar plotësisht nëse keni marrë 3 doza?

Shkruar nga Liberale
A jeni të vaksinuar plotësisht nëse keni marrë 3 doza?

Nëpër Evropë, pandemia e COVID-19 nuk po tregon se po largohet, në kohën kur shumë vende po rikthejnë masat shtrënguese teksa numri i rasteve të reja sa po shkon e rritet.

Përveç një bllokimi të ri, Austria njoftoi këtë javë se vaksinimi do të bëhet i detyrueshëm nga 1 shkurti, duke e bërë atë vendin e parë të BE-së që lëshon një mandat të tillë.

Por ndërsa programet e vaksinimit vazhdojnë të përparojnë, tani po bëhet e qartë se një dozë e tretë, ose përforcuese, do të nevojitet për të mbajtur të ulët numrin e rasteve me COVID-19.

Të hënën, kryeministri britanik Boris Johnson pranoi se të jesh i vaksinuar plotësisht nuk do të thotë më të kesh dy vaksina kundër COVID, por më tepër tre doza për të parandaluar forcimin e kufizimeve pandemike në Mbretërinë e Bashkuar.

“Me kalimin e kohës, mbrojtja nga dy vaksina fillon të zbehet,” tha ai në një konferencë për shtyp.

“Injektimi i tretë rrit mbrojtjen deri në mbi 90 për qind kundër infeksionit simptomatik,” shtoi ai.

Cilat vende po zgjedhin përforcuesit e COVID?

Shumë vende evropiane kanë nisur fushatat e tyre përforcuese javët e fundit, por vetëm 3.7 për qind e popullsisë së kontinentit ka marrë një injeksion të tretë, sipas AFP.

Ndër performuesit më të mirë kur bëhet fjalë për inokulimet, Islanda kryeson rrugën. Gati 1 në 5 persona kanë marrë tashmë një dozë përforcuese në një popullsi që është tashmë 90 për qind e vaksinuar.

Përballë rishfaqjes së rasteve, qeveria islandeze njoftoi të premten e kaluar masa të reja shëndetësore për qytetarët e saj, duke përfshirë mbajtjen e maskave dhe dozën e tretë për të gjithë personat mbi 16 vjeç.

Hungaria e Serbia zënë vendin e dytë me numrin e personave me dozën e tretë të vaksinës, me 14 dhe 16 persona në 100 te vaksinuar me dozën përforcuese.

Shtetet e Bashkuara kanë njoftuar të premten se autoritetet mjekësore kanë dhënë dritën jeshile për vaksinimin me dozë të tretë për të gjithë të rriturit që kanë marrë dozën e dytë të paktën para 6 muajsh.

A janë të moshuarit më në nevojë për një dozë të tretë?

Në Francë, personat mbi 65 vjeç janë thirrur që nga shtatori të marrin vaksinën e tretë ose rrezikojnë t’u pezullohet leja shëndetësore apo pasaporta e vaksinimit për COVID në mes të dhjetorit.

Kujdestarët dhe njerëzit që vuajnë nga sëmundje shoqëruese, të cilët gjithashtu kanë të drejtë pavarësisht nga mosha, nuk do të privohen nga leja e tyre në mungesë të një doze përforcuese, siguroi presidenti francez Emmanuel Macron.

Spanja po përballet gjithashtu me një rritje të rasteve dhe e ka kufizuar fushatën e saj përforcuese për ata të moshës 70 vjeç e lart. Në Suedi, fushata është e kufizuar për ata të moshës 80 vjeç e lart.

Doza e tretë apo pa leje shëndetësore?

A po bëhet e përhapur vendosja e një doze të tretë si kusht për marrjen e një leje shëndetësore apo pasaporte vaksinimi për lëvizje të lirë? Në Francë, Akademia e Mjekësisë e hodhi poshtë idenë.

Organizata tha më 29 tetor se ishte kundër mundësisë, e cila tha se “shkon përtej” objektivit të dokumentit.

Kjo masë “shkel rolin e lejes shëndetësore, e cila ishte për të kufizuar rrezikun e transmetimit të virusit dhe për të inkurajuar popullatën që të vaksinohet”, thuhet në një deklaratë të institucionit.

Në Izrael, nga ana tjetër, nëse e keni marrë dozën tuaj të dytë të vaksinës COVID-19 brenda gjashtë muajve të fundit, tani do t’ju duhet një dozë e tretë për t’u kualifikuar për një pasaportë të vaksinimit, e cila lejon hyrjen në palestra, restorante dhe vende të tjera.

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se ishte “skandal” që gjashtë herë më shumë vaksina përforcuese po administrohen në të gjithë botën çdo ditë sesa doza primare në vendet me të ardhura të ulëta, duke shtuar se kjo gjë “duhet të ndalojë tani”.

“Nuk ka kuptim t’u jepen përforcues të rriturve të shëndetshëm ose të vaksinohen fëmijët, kur punonjësit e shëndetësisë, të moshuarit dhe grupet e tjera me rrezik të lartë në mbarë botën janë ende duke pritur për dozën e tyre të parë”, tha shefi i OBSH-së në një konferencë për media.

Për Dr, David Nabarro, i dërguari i posaçëm i OBSH-së për COVID-19, mbështetja vetëm në një strategji të plotë vaksinimi është strategji e pasigurt për vendet e pasura.

“Kjo nuk është bërë kurrë më parë dhe do të ishte me të vërtetë një strategji e papërshtatshme e shëndetit publik për ta bërë këtë”, tha ai.

Kërcënimi kryesor në krijimin e varianteve të reja është mbështetja në vaksinat ekzistuese, paralajmëroi Nabarro.

Ajo që duhet bërë është një “qasje e kombinuar” e maskave dhe ndërhyrjeve të tjera shëndetësore, “që do të thotë të bëjmë gjithçka që është e mundur për të fuqizuar njerëzit që të shmangin infektimin nga patogjeni”, tha ai.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH