Globi

Vriten 12 ushtarë turq, u përleshën me militantët kurdë

Shkruar nga Liberale
Vriten 12 ushtarë turq, u përleshën me militantët kurdë

Dymbëdhjetë ushtarë turq janë vrarë gjatë dy ditëve të fundit gjatë përleshjeve me militantët e Partisë Punëtore të Kurdistanit (PKK) në Irakun verior. Kështu njoftoi këtë të shtunë ministria e mbrojtjes.

Ushtria turke ndërmori sulme ajrore ndaj objektivave të PKK-së, duke “neutralizuar” të paktën 13 militantë të shtunën gjatë luftimeve të vazhdueshme, njoftoi ministria në platformën sociale X.

Ministria tha gjithashtu se shtatë militantë ishin vrarë të premten.

PKK-ja, e cilësuar si grup terrorist nga Turqia, Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian, filloi një kryengritje të armatosur kundër shtetit turk në vitin 1984. Turqia vazhdimisht ndërmerr sulme ajrore në Irakun fqinj si pjesë e ofensivës së saj kundër militantëve të Partisë Punëtore të Kurdistanit (PKK) me bazë atje.

 

 

Poll
SHQIPENGLISH