Aktualitet

NGJARJE HISTORIKE/ Shpërthen bomba në “Pan Am 103”, të vrarë 270 pasagjerë

Shkruar nga Liberale
NGJARJE HISTORIKE/ Shpërthen bomba në “Pan Am 103”,

Fluturimi 103 i Pan Am, fluturimi i një avioni pasagjerësh të drejtuar nga Pan American World Airways (Pan Am) që shpërtheu mbi Lockerbie, Skoci, më 21 dhjetor 1988, pasi një bombë u shpërthye. Të gjithë 259 personat në bord u vranë, dhe 11 individë në tokë gjithashtu vdiqën.

Rreth orës 19:00 të datës 21 dhjetor, fluturimi i Pan Am 103, një Boeing 747 në rrugë për në qytetin e Nju Jorkut nga Londra, shpërtheu mbi Lockerbie, Skoci. Avioni kishte arritur një lartësi prej rreth 31,000 këmbësh (9,500 metra) dhe po përgatitej për pjesën oqeanike të fluturimit kur shpërtheu një bombë e aktivizuar me kohëmatës. Bomba, e ndërtuar me eksplozivin plastik pa erë Semtex, ishte fshehur në një kasetofon që ishte ruajtur në një valixhe. Shpërthimi e theu avionin në mijëra pjesë që u ulën në një zonë që mbulonte afërsisht 850 milje katrorë (2200 km katrorë). Të gjithë 259 pasagjerët dhe anëtarët e ekuipazhit u vranë. Rënia e rrënojave shkatërruan 21 shtëpi dhe vranë 11 persona të tjerë në tokë.

Edhe pse pasagjerët në bordin e avionit vinin nga 21 vende, shumica e tyre ishin amerikanë dhe sulmi rriti frikën nga terrorizmi në Shtetet e Bashkuara. Hetuesit besonin se dy agjentë të inteligjencës libiane ishin përgjegjës për bombardimin; shumë spekuluan se sulmi kishte qenë hakmarrje për një fushatë bombardimi të vitit 1986 të SHBA kundër kryeqytetit të Libisë, Tripoli. Udhëheqësi libian Muammar al-Gaddafi refuzoi të dorëzonte dy të dyshuarit. Si rezultat, Shtetet e Bashkuara dhe Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara vendosën sanksione ekonomike kundër Libisë. Në vitin 1998 Gadafi më në fund pranoi një propozim për ekstradimin e burrave. Në vitin 2001, pas një hetimi që përfshinte intervistimin e 15,000 njerëzve dhe ekzaminimin e 180,000 provave, Abdelbaset Ali Mohmed al-Megrahi u dënua për sulmin me bombë dhe u dënua me 20 (më vonë 27) vjet burg. Burri tjetër, Lamin Khalifa Fhimah, u shpall i pafajshëm. Qeveria libiane përfundimisht ra dakord të paguajë dëme për familjet e viktimave të sulmit.

Në vitin 2009, Megrahi, i cili ishte diagnostikuar me kancer terminal, u lirua nga burgu në Skoci për arsye dhembshurie dhe u lejua të kthehej në Libi; Shtetet e Bashkuara nuk u pajtuan fuqishëm me vendimin e qeverisë skoceze. Në korrik 2010, një hetim i nxitur nga senatorët amerikanë zbuloi se kompania e naftës BP kishte lobuar për një marrëveshje për transferimin e të burgosurve midis Mbretërisë së Bashkuar dhe Libisë. Edhe pse BP dhe qeveria e Mbretërisë së Bashkuar mohuan që Megrahi të ishte diskutuar në mënyrë specifike, në vitin 2009 ministri britanik i drejtësisë Jack Straw kishte deklaruar se marrëdhëniet e biznesit të BP me qeverinë libiane ishin një faktor në shqyrtimin e çështjes së tij.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH