Globi

Ish-ministri i Brendshëm dënohet me dy vite burg

Shkruar nga Liberale
Ish-ministri i Brendshëm dënohet me dy vite burg

Ish-ministri i Brendshëm polak Mariusz Kamiński është dënuar me dy vjet burgim, vendosi të mërkurën Gjykata e Qarkut të Varshavës në shkallën e dytë.

Politikani abuzoi me kompetencat e detyrës së tij ndërsa ishte kreu i autoritetit anti-korrupsion CBA në qeverinë konservatore nacionaliste të asaj kohe të udhëhequr nga partia Ligj dhe Drejtësi (PiS).

Me dy vjet burg u dënua edhe ish-nënkryetari i CBA-së, Maciej Wąsik.

Të dy politikanët e PiS-së u ndalohet të mbajnë poste publike për pesë vjet dhe humbasin vendet e tyre në parlament.

Kamiński ishte dënuar tashmë me tre vjet burg në mars 2015 për shpërdorim detyre në shkallën e parë.

Arsyeja e dënimit ishte një rast i zbuluar në vitin 2007, në të cilin zyra e Kaminskit dyshohet se qëllimisht orkestroi një rast korrupsioni për të diskredituar ministrin e atëhershëm të Bujqësisë Andrzej Lepper. Kamiński apeloi kundër dënimit.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH