Globi

Supermarketet ‘Aldi’ kërkojnë punonjës, paga nis nga 5000 euro në muaj: oferta shkakton “tërmet” në rrjet

Shkruar nga Liberale
Supermarketet ‘Aldi’ kërkojnë punonjës, paga nis nga

Një ofertë pune nga Zvicra shkaktoi shumë diskutime. Oferta e fundit që vjen në Zvicër ka tronditur tregun e shërbimeve në BE dhe mediat italiane i kanë kushtuar rëndësinë e duhur. Në Itali oferta u komentua shumë aa sa italianët thonë se janë gati të largohen dhe të kërkojnë punë atje ku puna paguhet për t’ia lënë vendin e tyre emigrantëve të huaj. Zinxhiri i

Nga janari i vitit 2024, punonjësit e supermarketeve Aldi në Zvicër do të kenë një pagë minimale prej rreth 5000 euro në muaj. Nisma do të përfshijë rreth 3,900 punonjës të Aldi Suisse të shpërndarë në 242 dyqane në të gjithë vendin. Në mënyrë të ngjashme, zinxhirët konkurrues si Coop dhe Migros kanë vendosur gjithashtu të rrisin pagat minimale në fabrikat e tyre zvicerane, por me pragje jo më të larta se 4,100 franga (3,765.37 euro).

Pozicionet e hapura tregohen në sit. Ato variojnë nga specialistët e marketingut deri tek praktikantët e shitjes me pakicë. Të gjitha punët e disponueshme janë të specifikuara në seksionin e dedikuar. Për të aplikuar, thjesht ndiqni procedurën.

Për më tepër, për të zbutur çdo "problem ekonomik" dhe për të ndihmuar punëtorët, kompania ka vendosur të përfshijë gjithashtu një bonus vjetor të lidhur me produktivitetin dhe kuponat e blerjeve në zinxhir. Punonjësit me kontrata praktike do të përfitojnë një abonim telefonik falas nga Aldi Suisse Mobile.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH