Globi

Vritet kameramani i “Al Jazeera” nga sulmet në Gaza

Shkruar nga Liberale
Vritet kameramani i “Al Jazeera” nga sulmet në Gaza

Kameramani i Al Jazeera-s, Samer Abu Daqqa, i cili u plagos në sulmet izraelite në Khan Younis në pjesën jugore të Rripit të Gazës, humbi jetën nga plagët e marra.

Abu Daqqa u plagos për shkak të copëzave (sharapneleve) si rezultat i sulmeve të Izraelit pranë shkollës Ferkhane, njoftoi Al Jazeera.

Pasi u plagos, Abu Daqqa u strehua në një zonë pranë shkollës Ferkhane, ku vazhduan sulmet dhe ambulancat nuk mundën të hynin në zonën e rrethuar nga forcat izraelite.

Ekipet e ndihmës së parë nuk u lejuan të hynin në zonën e rrethuar për orë të tëra për të ndërhyrë dhe trajtuar kameramanin e plagosur. Ai nuk mund të dërgohej në spital.

Gjithashtu, sipas informacioneve nga burimet lokale, si pasojë e sulmeve izraelite humbën jetën tre punonjës të mbrojtjes civile që u përpoqën të ndërhynin për të ndihmuar Abu Daqqa-n dhe të plagosurit e tjerë të bllokuar në shkollë.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH