Globi

Shiu i meteorëve Geminid ndriçoi në mënyrë spektakolare qiellin

Shkruar nga Liberale
Shiu i meteorëve Geminid ndriçoi në mënyrë

Shiu i meteorëve Geminid, i njohur për vijat e tij shumëngjyrëshe të dritës në qiellin e natës, ka kënaqur shikuesit e yjeve në mbarë botën.

Meteorët janë të dukshëm në të gjithë botën dhe mund të shihen me sy të lirë për sa kohë që qielli nuk është shumë i vrenjtur dhe ka asnjë ndikim i “ndotjes nga drita”.

Në kushte perfekte, vëzhguesit mund të shohin dhjetëra meteorë çdo orë.

Agjencia hapësinore e SHBA-së NASA i quan Geminidët “dushi meteorësh më i mirë dhe më i besueshëm vjetor”.

Meteorët mund të shihen kur Toka kalon nëpër brezat e kometave ose asteroidëve. Ndërsa këto mbeturina vijnë në kontakt me atmosferën e planetit tonë, ato digjen duke krijuar shtigje spektakolare drite. Geminidët janë rezultat i mbeturinave të lëna pas nga asteroidi 3200 Phaeton.

“Yjet e rremë nuk kanë të bëjnë aspak me yjet real. Ata janë vetëm copa të vogla mbeturinash që digjen”, tha shkencëtarja Dr Maggie Aderin-Pocock.

Meqenëse shiu i meteorëve shkaktohet nga një asteroid dhe jo nga një kometë, pamja është spektakolare sepse asteroidët janë shkëmborë ndryshe nga kometat që janë të akullta.

“Këto yje kanë ngjyra të ndryshme për shkak të ndryshimit në elementet që gjenden në grimcat,” shtoi ajo.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH