Arte

PIKTURA E DITËS/ Pasqyra e ëndrrës në lulet e “Clara Peeters"

Shkruar nga Liberale

E rizbuluar së fundmi, kjo natyrë e qetë me lule nga piktorja flamande Clara Peeters nuk është parë në publik për gati një shekull. Me gjasë që daton rreth vitit 1615, është një nga vetëm rreth dyzet pikturat që përbëjnë veprën e saj dhe një nga vetëm disa shembuj në të cilët ajo përdori mediumin e bakrit.

Peeters ka paraqitur me kujdes një sërë lulesh delikate: trëndafila, karafila, tulipanë, narcisi, iris, dashuri në mjegull dhe larkspur, ndër të tjera - rrëshqitni për një vështrim më të afërt.

Peeters ishte padyshim një pionier që hapi rrugën për artistet e tjera femra që u specializuan në zhanrin e jetës së qetë, duke përfshirë Rachel Ruysch dhe Maria van Oosterwijck. Edhe pse dihet shumë pak për biografinë e saj, ajo ishte pothuajse me siguri aktive në Antwerp, pasi disa nga panelet dhe bakri të saj mbajnë shenjat e atij qyteti.

Pasi ka mbetur në të njëjtin koleksion familjar që nga fillimi i shekullit të 20-të, ai do të luajë në ankandin e Mbrëmjes së Pikturave të Mjeshtrit të Vjetër dhe të Shekullit të 19-të.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH