Globi

Netanyahu i vendosur: Izraeli do të luftojë deri në fitore, pavarësisht trysnisë ndërkombëtare!

Shkruar nga Liberale
Netanyahu i vendosur: Izraeli do të luftojë deri në fitore,

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, ka deklaruar se ushtria izraelite do të vazhdojë të luftojë në Rripin e Gazës, megjithëse po përballet me trysni ndërkombëtare për armëpushim.

"Ne do të vazhdojmë deri në fund, deri të fitojmë, derisa ta zhdukim Hamasin”, iu drejtua Netanyahu ushtarëve izraelitë në Gazë përmes radios.

“E them këtë përballë presionit ndërkombëtar dhe dhimbjes së madhe. Asgjë nuk do të na ndalë”, shtoi ai.

Ndërkohë Izraeli njoftoi se të mërkurën i pësoi humbjet më të mëdha në betejë prej e nisi pushtimin e Gazës para një muaji, pasi 10 ushtarë iu vranë në një pritë në Gazë.

Mes viktimave ishin edhe koloneli Itzhak Ben Basat, 44 vjeç – i cili është oficeri më i lartë që vritet në pushtimin tokësor – dhe koloneli Tomer Grinberg, komandant batalioni.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH