Aktualitet

Marrëveshja për emigrantët, Meloni: Keqardhje që sulmet ndaj Ramës erdhën nga Italia

Shkruar nga Liberale
Marrëveshja për emigrantët, Meloni: Keqardhje që sulmet ndaj

Kryeministrja e Italisë, Giorgia Meloni, ka mbajtur një fjalim sot në parlamentin italian, ku foli dhe për marrëveshjen me Shqipërinë për emigrantët.

Meloni tha se zërat kundër kësaj marrëveshjeje janë të pranueshme, teksa shprehu keqardhje më të madhe, pikërisht sepse këto zëra kritikë kanë ardhur nga Italia.

Është për të ardhur keq që shumë nga zërat mospërputhës erdhën nga Italia, ku Rama u sulmua nga shumë anë se kishte ndihmuar Italinë.

Është për të ardhur keq dhe për t’u habitur që ka pasur frikësime deri për një përjashtim të kryeministrit shqiptar nga PSE, me sa duket për disa italianë të majtë është mëkat të ndihmosh Italinë.

Ka një dialog të vazhdueshëm me Komisionin e BE-së për marrëveshjen për të vërtetuar përkushtimin për respektim të plotë me të drejtën e BE-së, kombëtare dhe ndërkombëtare,” tha Meloni.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH