Globi

62-vjeçari mbahet peng nga dy fermerë bagëtish, e detyrojnë të kullosë kopetë e tyre

Shkruar nga Liberale
62-vjeçari mbahet peng nga dy fermerë bagëtish, e

Një 62-vjeçar rumun pretendon se është mbajtur peng për 9 muaj nga dy burra grekë, të cilët e kërcënonin dhe e detyronin të punonte në fermën e tyre të bagëtive në Larisa.

Pas një raporti të dorëzuar nga ambasada rumune, oficerët e sigurisë arrestuan dy mbarështuesit mëngjesin e së enjtes. Sipas 62-vjeçarit, ai kishte rënë dakord janarin e kaluar me 44-vjeçarin për të punuar si bari, por pas disa ditësh ai donte të largohej pasi ambienti nuk ishte i përshtatshëm. Megjithatë, ai e goditi me grusht dhe i mori letërnjoftimin, ndërsa të dy e kërcënuan se do të vazhdonte punën në vathën e deleve. Madje, pas Pashkëve dhe deri në fund të gushtit e kanë detyruar të punojë në malet e Grevenës, ku e kanë çuar.

Kur në fillim të shtatorit deklaroi se donte të largohej, 44-vjeçari e rrahu sërish, ndërsa në gjithë këtë kohë i dhanë vetëm 300 euro nga 4800 eurot e fituara sipas “Eleftheria”. Pas kallëzimit të dorëzuar nga ambasada rumune, oficerët e policisë morën një deklaratë nga 62-vjeçari, i cili konfirmoi atë që kishte denoncuar për sjelljen abuzive që ka pësuar.

Autorët u dërguan në Prokurorinë e Shkallës së Parë Larisa me akuzën e marrjes peng të një njeriu si bashkëpunëtor për shfrytëzim pune.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH